Nesmrtelné rostliny, kterými lze nahradit petúnie na zahradě či balkoně

                   

Petunie patří mezi nejoblíbenější ozdobu balkónů domů, chat i chalup. Zdobí se jimi balkóny, okna, terasy, ale i veřejné prostory. Existuje však značný počet květin, které jsou stejně krásné jako petúnie, ale zároveň méně náročné na péči.

Pokud tedy sháníte rostliny, které budou v květináčích a truhlíkách vyžadovat méně péče, níže najdete výběr rostlin, které Váš požadavek splňují:

  • pelargonie (muškát)
  • fuchsie
  • verbena

Pelargonie neboli muškát

Pelargonie jsou perfektní náhradou za petúnie. U nás jsou více známé pod pojmenováním muškát a tvarem listu Vám mohou připomínat břečťan. Muškát se v poslední době stále více používá k zdobení balkonů, teras i oken, protože dobře roste v truhlíkách a květináčích včetně těch závěsných. Je nenáročná na péči a odvděčí se Vám velkým množstvím dominantních květů, které pokvetou celou sezonu. Dokonce si můžete vybrat, zda dáte přednost muškátu převislému, který tvoří dlouhé kvetoucí závěsy, nebo jeho obyčejné vzpřímené podobě. Vybírat můžete ze široké škály nejrůznějších barev od bílé až po temně rudou.

iZdroj fotografie: PxHere.com

Rostlina se může množit pomocí semen, ale nejčastěji se používá metoda řízkování, a to právě proto, že se dříve dočkáte květů. To se provádí mezi únorem a březnem, kdy z horní části původních rostlin odříznete zhruba 8 cm dlouhé větvičky, které zasadíte do substrátu a necháte zakořenit. 

Jediným slabým místem muškátu je zalévání. Nesnese ani přílišné sucho, ani přelití, i když je pravda, že sucho snáší lépe. Proto je třeba při sázení myslet na to, aby mela rostlina možnost vypustit přebytečnou vodu do podmisky, kterou vylijete. Na dno květináče nezapomeňte dát vrstvu drenáže.

Tato rostlina perfektně zvládá i přímé sluneční záření v parných letních dnech, proto ji můžete umístit i tam, kde se Vám všechny ostatní rostliny pálí. Až se začne blížit chladné počasí a čas na zimování zahrady, dejte muškáty do chladnější místnosti o zhruba 15 ° C, kde přečkají zimu a na jaře Vám zase krásně pokvetou.

Fuchsie

Podobné požadavky na pěstící podmínky rostliny, která může nahradit petúnii, je fuchsie. Vysoká vlhkost a polostín jsou základními pravidly, která je třeba dodržovat při pěstování fuchsie. Rostlinu zalijte hned jak horní vrstva země vyschne. Při výsadbě se postarejte o drenážní vrstvu na dně hrnce, abyste zabránili hnilobě kořenů.

iZdroj fotografie: PxHere.com

Dalším důležitým bodem v péči o fuchsii je prořezávání. Poprvé se rostlina prořezává na jaře, aby dostala dobrý tvar. Poté to chce při zimování rostliny zkrátit všechny výhonky o třetinu. Dále během celého období kvetení, které trvá několik měsíců, od května do října, je potřeba pravidelné štípání stonků tak, aby byl keř svěží a hustý.

Nejjednodušším způsobem, jak množit tuto rostlinu, je opět metoda řízkování. Nejlepší je na jaře nařezat řízky a vložit je do vázy s vodou. Vyčkejte, až řízky začnou pouštět kořínky. Až se objeví kořeny, je čas zasadit nové rostlinky do truhlíku či květináče, ve kterém budou po celou sezónu. 

Verbeny

Verbena je květina známá mnoha zahradníkům. Ne každý však ví, že jsou to velmi rozmanité rostliny. Můžete vybírat ze široké škály barev od bílé přes odstíny červené až po fialové a temně modré. Zvolit si můžete stejně jako u muškátů rostlinu vzpřímenou i převislou. Díky tomu může být verbena použita pro pěstování v závěsných nádobách a vytvoří Vám krásný a zajímavý převis. Miluje slunce a listy i květy velmi dobře snáší přímé sluneční záření. 

iOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Během kvetení potřebuje verbena minerální doplňky s velkým množstvím draslíku, fosforu a manganu. Pravidelné hnojení hnojivem s obsahem těchto látek Vám zajistí tvorbu velkého počtu pupenů. Během vegetačního období nesmíte zapomenout na prořezávání. Pravidelně odstraňujte všechny nemocné i uschlé květy a výhonky. Nejčastější způsob množení je opět řízkování se sázením řízků rovnou do vlhké půdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články