6 věcí, které opravdu není vhodné čistit přípravkem na okna. Hrozí nenávratné poškození

                   

Přípravek na čištění skel bývá při úklidu domácnosti obvykle velmi oblíbený. Dokáže totiž dodat lesk mnohým matným povrchům, příjemně voní a při roztírání nedělá šmouhy. Ovšem existují i místa, na která byste ho pro jistotu aplikovat neměli. Tady totiž mohou jeho jindy tak žádoucí vlastnosti zapůsobit přesně opačně.

Jak vyčistit televizi a monitor

Na první pohled toho mají tyto povrchy s okenními skly mnoho společného – i na nich jsou vidět otisky prstů a drobná smítka. A pokud chceme, aby nám bezchybně sloužily, musíme přes ně také něco „vidět“. Ovšem tady veškerá podobnosti končí – přípravek na skla by je mohl nehezky naleptat. Použijte raději speciální čističe nebo opravdu jemný roztok octa.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správné čištění zašpiněného autoskla

A podobné je to i s čelním sklem u automobilu. Jeho textura je totiž od běžného okna trochu odlišná, takže vám může aplikace běžného čističe zadělat na nepříjemné problémy v podobě skvrn a šmouh. V případě tónovaných skel se pak vyhněte jakýmkoliv prostředkům s amoniakem – ten totiž dokáže nenávratně poškodit jejich krycí film. Nikdy na ně také nepoužívejte agresivní chemikálie. Například aceton vždy silně ničí povrch skla.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

A co si počít ve chvíli, kdy potřebujete z autoskla sejmout například odolnou nálepku? Postup je velmi jednoduchý.

  • Nahřejte povrch nálepky, nejlépe to jde fénem.
  • Pokuste se odchlípnout okraje.
  • Když je lepidlo horké, jemně ho odstraňte vhodným nástrojem, například plastovou škrabkou.
  • Zbytky materiálu můžete znovu zahřát fénem a ještě jednou seškrábnout.

Zjistěte, jak vyčistit žulu

Pokud chcete dodat lesk svým žulovým venkovním dekoracím nebo třeba náhrobkům na hřbitovech, byla by rozhodně velká chyba je čistit právě prostředkem na skla. Žula je totiž i přes svůj vzhled poměrně citlivý materiál, který není tak obtížné naleptat. A takto získané skvrny už posléze prakticky nelze vyčistit. A jak vyčistit žulu přírodními způsoby?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vystačíte si jen s tím, co najdete doma. K odstranění odolných skvrn použijte běžnou jedlou sodu. Jednoduše jakoukoli špínu posypte trochou jedlé sody a krouživými pohyby ji důkladně rozetřete. Namočte a opakujte, dokud vše zcela nezmizí. K čištění spárovací hmoty mezi dlaždicemi pak použijte tentýž prostředek, ovšem tentokrát si k ruce vezměte zubní kartáček. Nikdy nepoužívejte nástroje s tvrdými štětinami.

Lesk kůže čističem nezvýšíte

Prostředek na okna zvyšuje lesk, tak proč toho nevyužít i u oblíbené kůže, u níž je tato vlastnost jedním za základních faktorů estetiky? Bohužel vás zklameme – kůže by po ošetření tímto přípravkem přišla o své žádoucí vlastnosti. A to byste zcela jistě nechtěli. Kůži můžete očistit například octovou vodou. O octu je koneckonců známo, že má skvělý dezinfekční a dekorační účinek.

iZdroj fotografie: Freepik

Jednoduše rozmíchejte několik kapek octa (nahradit ho můžete citronovou šťávou) ve vodě a přetřete skvrny. Nakonec vše omyjte a vytřete do sucha. Kůži můžete také čistit jedlou sodou. Rozpusťte ji ve vlažné vodě, skvrnu odstraňte jemným drhnutím a závěrem kůži vytřete do sucha. A jak na použití oblíbené mýdlové vody? K ruce si berte vždy jen přírodní mýdla nebo dětský šampon. Na odolné skvrny vám pak pomůže lžíce alkoholu rozmíchaná v jednom litru mýdlové vody.

Pozor na kombinaci s bělidlem

Dost možná byste rádi čas od času účinek svého přípravku chtěli ještě podpořit. Nikdy by vás však nemělo ani napadnout míchat ho s bělidlem. Když to totiž uděláte, může se z roztoku uvolnit velmi nebezpečná látka zvaná chloramin. Pokud se jí nadýcháte, můžete si zadělat na nepříjemné zdravotní potíže.

Dřevěné povrchy a čistič na sklo

Poslední věcí, kterou byste tímto prostředkem rozhodně neměli čistit, je jakékoliv dřevo. Nezáleží na tom, jestli je přírodní nebo s povrchem upraveným kupříkladu lakováním. Agresivní složky v čističi na sklo naruší jeho ceněnou texturu a způsobí tak na dřevě opravdu nehezké skvrny. Pokud je to nutné, použijte na tento povrch raději mýdlovou vodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ta má tendenci rozpouštět špínu. Na přírodní parkety pak použijte čisticí prostředek s neutrálním pH, a to vždy v co nejnižších koncentracích, aby se na dřevě nikdy neusazovaly vrstvy čistidla. Na podlahy ošetřené olejem nebo voskem pak v případě znečištění používejte výhradně přírodní mýdlo na olejové bázi. To opravdu skvěle udržuje jejich povrch a zároveň obsažené látky rozpustné ve vodě značně snižují usazování nečistot.

Jaké další šikovné uklízecí triky pro každý den znáte?

Jak umýt koupelnu jen s pomocí domácích netoxických přípravků
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články