Nevídané využití jedlé sody na zahradě. Pečuje o rybíz, okurky i angrešt a poradí si s housenkami

                   

Zajímá vás, co všechno tenhle šikovný kuchyňský pomocník dokáže? Seznam možných účinků je opravdu dlouhý. Potřebujete se na svých záhoncích zbavit housenek, mšic nebo třeba plísní? Rádi byste zvýšili cukernatost hroznů u vinné révy, účinně zasáhli proti padlí nebo se aktivně bránili předčasnému žloutnutí listů u okurek? S tím vším vám jedlá soda pomůže.

Poradí si s housenkami i nemocemi vinné révy

Vlastníte malý vinohrad nebo vám vinná réva „jen“ porůstá slunečnou zeď domu? Pak jistě víte, jaké škody dokáže na úrodě napáchat šedá hniloba, nazývaná také plíseň šedá nebo botrytida. Zákeřně napadá rostliny od doby po odkvětu až do konce sezóny. Postižené hrozny pak zasychají a odpadávají. A jak se bránit? Rozpusťte 75 gramů jedlé sody v 10 litrech vody a aplikujte postřikem, podle potřeby i opakovaně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ochráníte tak své cenné víno před plísní šedou a zároveň zvýšíte cukernatost jeho hroznů. To ovšem není jediné možné použití. Směs nalijte do ručního rozprašovače či postřikovače a aplikujte ji na ovocné stromy. Pomůže vám je bránit před housenkami. Je pro vás větším problémem padlí (Erysiphales)? Pak rozpusťte 1 čajovou lžičku sody v jednom litru teplé vody a použijte stejným způsobem. Zákeřná nemoc už nebude mít šanci.

Pečujte o své okurky, rybíz i angrešt

Výše zmíněnou směs lze použít i na profylaktický postřik okurek. Ovšem chcete-li zabránit jejich předčasnému žloutnutí, musíte poměr obou přísad trochu změnit. Pro zálivku si připravte 10 litrů vody a do nich přidejte 1 lžíci sody na pečení. Zalévejte jednou nebo dvakrát do týdne a těšte se na výsledky. Okurky už vám nikdy nezežloutnou dřív, než je stihnete úspěšně sklidit.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ale chcete-li podpořit plodnost rybízu a angreštu a zároveň své keře a stromky ochránit před nemocemi a škůdci, pak vám už jen obyčejná soda stačit nebude. Musíte ji smíchat s několika dalšími ingrediencemi. Kromě jedné lžíce tohoto bílého sypkého zázraku si tak k ruce vezměte ještě tabletu aspirinu, lžičku mýdla nebo saponátu a lžíci rostlinného oleje. Vše rozmíchejte ve 4,5 litru vody a aplikujte prostřednictvím postřiku na ovocné dřeviny. Podle potřeby opakujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články