Renovace starého topení, aneb jak na nový nátěr radiátoru snadno a bez starostí. Za takový vzhled už se nemusíte stydět

                   

Staré radiátory, takové ty bílé válcové, má doma nejspíše ještě spousta lidí. Ty však během času můžou začít působit nehezkým dojmem, a dokonce až zcela nevkusně. Mohou za to především vysoké teploty, kvůli kterým původní nátěr praská, žloutne, nebo se odlupuje. Řešení je však snadnější, než se zdá, a stačí zcela obyčejný, nový nátěr. Ten vašemu topení dodá vzhled novoty a dokonale oživí místnost, ve které se nachází. Jak však vybrat nejlepší barvu a jak správně postupovat?

Jak a podle čeho zvolit barvu?

Jedním z nejdůležitějších kroků nátěru topení, je výběr správné barvy. Ta v první řadě musí být speciálně určená na topná tělesa. Je totiž mnohem odolnější vůči vlivu vysokých teplot a její životnost je tak podstatně delší. Dalším faktorem, důležitým pro výběr, je to, zda topení podléhá známkám koroze a zda se jeho původní nátěr neodlupuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tomu tak není, můžete zvolit barvu, která je vodou ředitelná a jednoduše ji nanesete na již stávající nátěr topení. Její cena není nijak extra přemrštěná, a navíc je výhodou malý a nevýrazný zápach. Nátěr touto barvou schne také poměrně rychle, a tak je práce s ní pohodlná, rychlá a bezstarostná.

Pokud však máte topení, které jeví známky rzi, nebo se jeho nátěr znatelně slupuje, je dobré zvolit spíše syntetickou barvu. Je totiž lépe krycí, a tak si poradí i s výraznějšími nedokonalostmi. Daní za to je však podstatně větší zápach jako u vodou ředitelných barev a také její cena se pohybuje ve vyšší kategorii. K té se totiž přičítá i nutnost zakoupení speciálního ředidla, a to jak na naředění barvy, tak například na čištění štětců a podobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se na celou práci připravit?

Pokud máte zvolenou barvu i odstín, který se vám líbí, můžete se pustit do příprav, které s celým nátěrem neodmyslitelně souvisí. Jedná se například o zakrytí podlahy a zadní stěny za radiátorem. Tento krok je velmi důležitý. Zabrání totiž poškození podlahy i stěny barvou. Nejlepší je tak použít plachtu, staré prostěradlo, nebo například pevný karton. Topení také musí být zcela vychladlé a studené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším neodmyslitelným krokem je vyčištění topení. To tak celé zbavte prachu i pavučin, nejlépe pomocí vysavače a drobných štětců tak, abyste se dostali do všech koutů i částí radiátoru. Ten poté také odmastěte. Použít můžete speciální odmašťovací prostředky, ale také obyčejný roztok, vytvořený z prostředků na mytí nádobí. Nabízí se také použití technického lihu.

Pokud však máte na topení známky koroze nebo odlupující se barvy, je také potřeba tyto nedokonalosti odstranit. V případě, že byste na takový povrch nanesli barvu, začal by se celý nátěr brzy slupovat a opět byste byli tam, kde jste začali. Jak tedy rez nebo nedokonalé vrstvy barvy odstranit? Nejlépe pomocí zbroušení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To provedete jednoduše tak, že použijete ocelový kartáč a brusný papír. Pomocí nich pak odstraňte vše, co by novému nátěru mohlo bránit. V případě, že na topení zůstávají nerovnoměrné hrbolky, pokračujte v obrušování do té doby, dokud nebude povrch zcela hladký. Poté celé topení opět vysajte a odstraňte všechen prach a nečistoty.

Jak správně postupovat při nátěru?

Když máte všechny potřebné přípravní kroky za sebou, je načase se pustit do samotného nátěru. Nejdříve si tedy podle potřeby nařeďte barvu. Veškeré instrukce byste měli zpravidla nalézt na plechovce barvy. Poté zvolte způsob barvení. U toho se totiž rovněž nabízí více variant. Můžete použít klasické štětce (nejlépe však štětce ploché), váleček ale i barvu ve spreji. Záleží tak pouze na vás a vaší preferenci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Barvu je důležité nanášet opatrně, rovnoměrně a ve dvou vrstvách. Mezi nimi je však doporučená několikahodinová prodleva, aby první nátěr stihl správně zaschnout. Tuto dobu byste opět měli najít mezi instrukcemi na plechovce. Když máte poté obě vrstvy hotové, malinkým štětcem dotřete barvu tam, kam se nedostala, a kde jsou tak drobné rozdíly mezi odstínem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zcela na závěr po sobě ukliďte. Zkontrolujte stěnu i podlahu a v případě drobných kapiček, které se dostaly přes ochrannou bariéru z plachty či kartonu, jednoduše potřebné místo jemně otřete hadříkem namočeným v ředidle. Pomocí ředidla poté vyčistěte také štětce, aby se s případě potřeby daly opět použít. No a poté už nezbývá nic, jen se kochat dobře odvedenou prací a topením, které opět působí hezkým dojmem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články