Objevily se na koberci odolné skvrny? Odstraní je běžné přípravky, které se nachází v každé domácností

                   

Občas se to stane každému z nás, stačí chvilka nepozornosti a koberec, který byl do té doby čistý, zdobí skvrny, které není možné odstranit, ať se snažíte sebevíc. Nakupovat jakékoliv předražené přípravky plné chemikálií není třeba. Vězte, že mnohem efektivnější nástroje je možné nalézt přímo ve vaší domácnosti.

Jedlá soda

Kromě příznivých účinků na lidské zdraví má tento bílý zásaditý prášek své využití i napříč celou domácností. Spolehlivě odstraní vodní kámen a jiné usazeniny, pohlcuje zápach a poradí si také s odolnými skvrnami.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Sodu jednoduše nasypejte přímo na skvrnu a nechejte působit po dobu 10 minut. Poté tuto vrstvu vysajte.

Ocet

Podobně jako jedlá soda, je také ocet účinným pomocníkem při úklidu. I on potlačuje pachy, navíc působí antibakteriálně. Pomáhá zejména k odstranění odolných skvrn od červeného vína, kečupu či krve.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

2 lžíce octu smíchejte s půllitrem vody. Výsledný roztok nalijte na umazané místo, jemnými pohyby vetřete a vyčkejte, dokud nedojde k jeho zaschnutí. Poté dané místo vysajte.

Citronová šťáva

Dalším prostředkem, který působí pozitivně na zdraví a je efektivní při údržbě domácnosti, je šťáva z citronu. Zlikviduje nejen skvrny, ale například i vodní kámen.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Šťávu z citronu naneste na skvrnu v nezředěné podobě, nechejte hodinu až dvě působit, poté ji opláchněte vodou a místo osušte.

Pěna na holení

Pěna na holení si poradí i se zaschlými skvrnami. Její použití pro tento účel není příliš známým postupem. Je přitom snadné – naneste ji na zanesené místo, tam ji ponechte po dobu 15 až 30 minut. Následně ji odstraňte pomocí houby. Tento postup opakujte v případě potřeby vícekrát, dokud skvrna nezmizí úplně.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Glycerin

Tato látka, která se běžně přidává do celé řady kosmetických přípravků, má své využití i v rámci úklidu. Nutno podotknout, že působí pouze na čerstvě vzniklé skvrny. Efektivní je zejména v případě polití červeným vínem či hroznovou šťávou.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Roztok připravíte přidáním lžíce glycerinu do litru vody. Důkladně jej promíchejte a poté naneste na skvrnu. Po chvilce působení opláchněte místo vodou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články