Obnovte kvalitu půdy a zbavte ji škůdců: Syrovátková zálivka zařídí lepší úrodnost

Syrovátka v sobě obsahuje mnoho cenných živin. Dokáže vrátit úrodnost i opravdu vyčerpané půdě, je však třeba ji použít správně.

Jak vyživit půdu na zahradě na poslední chvíli – pomohou dvě ingredience i Zdroj fotografie: wamblicious / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
                   

Po bohaté úrodě může být půda na vaší zahradě nebo na poli vyčerpaná a potřebuje trochu péče. Obyčejná syrovátka pomůže jak s obnovením její úrodnosti, tak i s bojem proti škůdcům. Toto ekologické ošetření dokáže vyčistit půdu od plísní, bakterií a škodlivého hmyzu a zajistí, že vaše zemina na záhonech doslova omládne a bude připravena na další sezónu výsadby.

Síla syrovátkové zálivky

Syrovátková zálivka je jednoduchou, ale účinnou metodou pro zvýšení úrodnosti půdy a boj proti škůdcům. Využívá syrovátku, vedlejší produkt při výrobě sýrů nebo jogurtů, v kombinaci s přírodními složkami, jako je skořice a kurkuma. Příprava:

  • 1 litr syrovátky
  • 1 polévková lžíce skořice
  • 1 sklenice teplé vody
  • 1 polévková lžíce kurkumy

Začněte rozmícháním 1 polévkové lžíce skořice ve sklenici teplé vody. Tuto směs skořice a vody smíchejte s 1 litrem syrovátky, která je bohatá na prospěšné mikroorganismy. Nakonec do téměř hotového roztoku přidejte 1 polévkovou lžíci kurkumy. Kurkuma je plná živin, včetně vitaminů A, C a vitaminů skupiny B, betakaroténu, vápníku, železa, hořčíku, fosforu, zinku, mědi a aminokyselin.

Jak hnojit cukety v srpnu, aby rostly až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám zahrada i v příštím roce dávala opravdu maximální úrodu, musíte se o ni právě teď správně postarat – pomoci může syrovátka

Jak používat syrovátku na zahradě

Směs zřeďte přidáním 1 polévkové lžíce koncentrovaného roztoku do 10 litrů vody. Nyní, když máte připravenou syrovátkovou zálivku, je čas ji aplikovat na půdu. Nejlepší doba pro její použití je v prvních týdnech podzimu. Toto načasování umožňuje půdě absorbovat živiny a mikroorganismy a obohatit ji pro nadcházející vegetační období. Roztok aplikujte na půdu co nejštědřeji a zajistěte rovnoměrné pokrytí. A pomoci vám může třeba i řebříček.

Výhody syrovátkové zálivky

Syrovátková zálivka dodá půdě prospěšné mikroorganismy, vitamíny a minerály. Slouží také jako zdroj probiotik, která zlepšují zdraví půdy a podporují růst prospěšných bakterií a hub. Tím však její výhody nekončí.

Syrovátka v sobě obsahuje mnoho cenných živin a dokáže tak vrátit úrodnost i opravdu vyčerpané půdě
Syrovátka v sobě obsahuje mnoho cenných živin a dokáže tak vrátit úrodnost i opravdu vyčerpané půdě
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Přírodní ochrana proti škůdcům: Skořice a kurkuma, které jsou součástí syrovátkové zálivky, bývají známé jako přírodní odpuzovače hmyzu. Odpuzují škodlivý hmyz, čímž snižují potřebu chemických pesticidů a podporují zdravější a vyváženější ekosystém v půdě.
  • Lepší příjem živin: Mikroorganismy obsažené v syrovátce rozkládají organické látky v půdě, čímž se základní živiny stávají pro rostliny přístupnějšími. Výsledkem je navýšený příjem prospěšných látek a zdravější a odolnější plodiny.

Jak se staráte o úrodnost své zahrady po sezóně vy?

Zdroj: PoradBook
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články