Obyčejný bílý prášek zbaví zahradu mravenců a zajistí, aby se už v životě nevrátili

Jedlou sodu můžete použít na zahradě jako velmi účinný prostředek proti mravencům. Možností aplikace je však mnohem více.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda je vlastně lidový název hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3). Ten můžete znát jako anorganickou chemickou sloučeninu, jež se přirozeně vyskytuje v přírodě. Jde o snadno dostupný a po všech stránkách ekologický prostředek, který vám pomůže nejenom v boji proti mravencům, ale i v mnoha jiných aspektech péče o zahradu. Podívejte se, k čemu je na první pohled obyčejná jedlá soda užitečná.

Správné použití a vlastnosti jedlé sody

Jedlá soda nabízí skvělé kypřicí vlastnosti, a neodmyslitelně tedy patří k přípravě pečiva. Změkčuje vodu, používá se k bělení a má značný vliv i na naše zdraví (uleví např. při pálení žáhy). Pořídíte ji levně v každém obchodě s potravinami, široké uplatnění však najde i na zahradě. Než však přistoupíme ke konkrétním příkladům, chceme vás varovat. Jedlá soda má totiž značný neutralizační účinek, takže může změnit pH půdy, což nemusí některým rostlinám vyhovovat.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na záhony? Raději opatrně

Pokud se budete snažit vyhnat mravence ze své zahrady, nedělejte to (pokud možno) v blízkosti záhonů. A jestliže se takové aplikaci přece jen nevyhnete, nezapomeňte později zeminu dobře propláchnout vodou. Pro jistotu. Leckdy je totiž nutné zásah proti mravencům opakovat a škodlivé účinky sody se pak samozřejmě násobí.

Mraveniště stačí pouze posypat

Pokud se vám podaří zachytit mravenčí invazi ihned na začátku, vystačíte si pravděpodobně jen s několika sáčky tohoto kuchyňského pomocníka. Jednoduše je nasypte na mraveniště. Tím hmyzu pobyt značně znepříjemníte a pravděpodobně se brzy odstěhuje. Nepomohlo to? Pak přidejte do směsi moučkový cukr nebo pálivé koření (typicky pepř a chilli papriku). Posyp opakujte, dokud nedosáhnete úspěchu.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Mravence vyženou ze zahrady i aromatické byliny

Ovšem nemusíte sahat jen po sodě. Zasadíte-li hned na počátku na záhony ty správné bylinky, vyhnou se jim mravenci obloukem. A o jaké rostliny jde? Vsaďte kupříkladu na petržel, kopr nebo mátu (nejlépe peprnou či jiný druh s výrazným mentolovým aroma). Mezi další osvědčené tipy patří i pelyněk a levandule. Snadno z nich vytvoříte přímo zelenou hradbu, přes kterou se žádný obtížný hmyz nedostane.