Ocet s jedlou sodou definitivně vyžene mravence ze zahrady. Lidový prostředek bez chemie, vysokých investic a rychlým účinkem

                   

Mravenci nejsou pro zahradu vždy jen požehnáním. I když dokážou zlikvidovat nejednoho škůdce a odnést množství hmyzích mrtvolek, poblíž ovocných dřevin nebo na záhonech je zkrátka nechceme. Naštěstí není vždy nutné sahat po chemii. Stačí si vzít k ruce jedlou sodu a ocet. Naučíme vás namíchat je v tom správném poměru tak, aby byl váš postup zaručeně úspěšný.

Mšice a mravenci k sobě patří

Ve hře bohužel nejsou jen mravenčí kousance. Naopak. Pokud se potřebujete na zahradě zbavit mšic, měli byste se zaměřit i na mravence. Mšice totiž vylučují sladkou šťávu, kterou jejich mravenčí ochránci milují. Neváhají je proto bránit před vetřelci (třeba před zlatoočkou či slunéčkem sedmitečným) a některé druhy dokonce umí mšice přestěhovat vždy na ty nejvhodnější pastviny na nejmladších vrcholcích rostlin.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Jedná soda a ocet zlikvidují mraveniště

Pokud máte času nazbyt a mravenčí invaze se na vaší zahradě zatím nestačila pořádně rozvinout, vystačíte si jen s použití jedlé sody. Tu jednoduše nasypejte na mraveniště nebo jeho okolí. Znesnadníte tak mravencům pohyb a zadusíte je. Pokud navíc sodu smícháte s cukrem, připravíte mravencům opravdu výbušnou pochoutku, jež jim doslova roztrhá zažívání. Rychlý zásah proti mraveništi si však žádá něco víc.

Bez pořádně ostré lopatky to nepůjde

Na jedno průměrně velké mraveniště si připravte lahev co nejkoncentrovanějšího octa a 50 gramů jedlé sody. Nejdříve vyhlubte uprostřed mravenčí stavby co největší díru, a to za pomoci rýče nebo lopatky. Poté smíchejte vodu s octem a pěnící směs nalijte přímo do jámy. Ještě lepší bude, pokud jako první nasypete sodu a teprve poté ji zalijete octem. Bouřlivá pěnivá reakce má mnohem lepší výsledky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat, že se celá akce povedla?

Stačí pozorovat mraveniště. Jestliže jste se prokopali dostatečně hluboko a dokázali tak pěnivou směs sody a octa dostat i do těch nejzastrčenějších chodbiček mraveniště, bude výsledek patrný velmi rychle. Mravenci se totiž odstěhují do dvou dnů. V opačném případě budete muset celý postup ještě jednou zopakovat. U opravdu velkých mravenišť pak nejspíš budete muset kopat na více místech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články