Se zimní ochranou ovocných stromů pomohou zdroje ze zahrádky: Stačí je nasbírat, překrýt jimi kmeny a mráz ani hlodavci nebudou mít šanci

Zima není pro dřeviny na zahradě právě jednoduchým obdobím. Vyplatí se věnovat péči ochraně všech kmenů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimy nastává pro zahradu období klidu. Ovšem neplatí to samozřejmě na sto procent. Například různí škůdci si stále udržují vysokou aktivitu. A právě na ty je třeba myslet při zabezpečení vaší zahrady. Kmeny stromů poškozené okusem totiž nemusí tuhou zimu přežít. A pokud přece jen ano, budou se zotavovat velmi dlouho a rozhodně není zaručeno, že přežijí. Dejte škůdcům na zahradě stopku a odlákejte je ze své zahrady jednou provždy.

Přírodní zábrany proti hlodavcům

V první řadě je třeba především myším nebo hryzcům zabránit v tom, aby se ke kmenům stromů vůbec dostali. A totéž platí i pro vysokou zvěř nebo zajíce (nepleťte si je s divokými králíky, ti jsou u nás opravdu vzácní a v blízkosti lidských sídel se obvykle neobjevují). Pokud se vám nechce investovat například do pletiva, sáhněte jednoduše po materiálech, které máte po ruce. Poslouží vám téměř cokoli. Na kmeny stromů lze například připevnit větve z jehličnanů. Skvělou službu vám ovšem udělá i rákos.

Máte na hromadě ostříhané šlahouny malin nebo ostružin? I ty jsou absolutně perfektní. Stačí je přivázat provázky nebo připevnit drátem – ale dejte pozor. Nikdy to nesmí být příliš napevno, jinak můžete kmen stromu poškodit. Vsadit lze samozřejmě i na nejrůznější laťky nebo jiný obdobný materiál, který by se jinak jen tak bez využití povaloval na zahradě.

Přírodní zábrany proti hlodavcům iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci si lze i jinak

Pokud doma dostatek přírodního materiálu nemáte, pak jednoduše nakupte nejrůznější druhy pletiva nebo podobného materiálu. I to stromky před poškozením ochrání přímo skvěle. Dejte jen pozor na to, aby pletivo nemělo příliš velká oka. Pro menší zvířata by pak totiž vůbec nemuselo být překážkou.

Pytlovina na ochranu stromů

Dalším materiálem, který skvěle zastane roli pomocníka na zahradě, jsou staré jutové pytle nebo zbytky netkané textilie, které se vám už nevešly například na záhon. Opět je stačí ke kmeni připevnit například provázkem a nechat na místě až do jara.

Vyžeňte hlodavce silnými vůněmi

Pojistit se ovšem můžete i jinak. Ke kmenům stromů totiž můžete dát prostředky, které zvířatům nevoní. Proti vysoké zvěři postačí ponožka s lidskými vlasy. Na hlodavce pak platí některé bylinky. Lze je použít v čerstvém i sušeném stavu. Skvěle se hodí například:

  • máta,
  • oleandr,
  • citron,
  • divizna,
  • heřmánek,
  • levandule
  • sušené květy třezalky,
  • zelené listy rajčat
  • a vratič.
Přírodní zábrany proti hlodavcům iZdroj fotografie: Pixabay

Nátěr stromku proti hlodavcům

Skvělým pomocníkem bude i modrá skalice síran měďnatý, známý i pod starším názvem modrý vitriol. Pokud ho přidáte do nátěru, vhodného k bělení stromu, může i jeho silná vůně pomoci odradit některé škůdce. Vaše stromy tak zimu přečkají v opravdu perfektní kondici.

Jak proti škůdcům stromů bojujete v zimě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články