Ochraňte své rostliny před nemocemi a škůdci pomocí amoniaku

                   

Amoniak je velmi účinným prostředkem pro péči o exteriérové i interiérové rostliny. Ne vždy ho však používáme správně, takže může naši zeleninu, ovoce nebo květiny nehezky popálit. Jestliže se však budete držet našeho návodu, pak vám podobná rizika zaručeně nehrozí. Důležité je vědět, jaký poměr ta která zelenina či ovoce snese. Jaké jsou tedy osvědčené návody na použití amoniaku?

Ochraňte své zelí před hnilobou

Brukev zelná (Brassica oleracea) a její uměle vyšlechtěné varianty jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Pokud však vaše hlávková kapusta, kedlubny, bílé zelí nebo třeba květák (což jsou právě všechno vyšlechtěné formy brukve) trpí nebezpečnou hnilobou, vezměte si na pomoc právě amoniak. Použijte 10 ml rozmíchaných v deseti litrech dešťové nebo odstáté vody. Na každý stonek nebo bázi poté aplikujte 500 ml této směsi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Používejte podle potřeby, ne však častěji než dvakrát za měsíc. A měli byste vědět, že tento roztok velmi ocení i další listová zelenina, jako je například čínské zelí (Brassica chinensis, synonymum Brassica napus var. Chinensis) nebo velmi chutné a nenáročné pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis). Doporučujeme ho aplikovat na listy za pomoci rozprašovače.

Škůdci cibule a mrkve nebudou mít šanci

Cibule kuchyňská (Allium cepa) i s oblibou pěstovaná mrkev obecná (Daucus carota) bohužel často trpí okusem podzemních larev a brouků. Jak tomu předejít? Zalijte je amoniakem (1 polévková lžíce na 120 litrů vody) a po několika dnech půdu v jejich okolí nakypřete. Nezvaní návštěvníci pak nebudou mít šanci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Amoniak se hodí i jako hnojivo

Chcete hojnou úrodu zeleniny? Pak určíte víte, že je důležité zejména hnojení. A právě amoniak představuje univerzálního pomocníka pro vaši užitkovou i okrasnou zahradu, ovšem v té správné koncentraci. Vezměte osm lžic tohoto prostředku a rozmíchejte je v deseti litrech vody. Obvykle se používá míra jeden litr roztoku na jednu vzrostlou rostlinu. A jak často hnojení opakovat? Jednou za dva týdny bohatě stačí.

Zbavte se nepříjemných komárů

Berete svou zahradu zejména jako místo k odpočinku? Pak nařeďte amoniak s vodou (jeden díl amoniaku na jeden díl vody). Získáte účinný prostředek, který stačí nalít do rozprašovače a ošetřit s ním všechna místa, která používáte pro večerní lenošení. Komáři se jim vyhnou obloukem. A v případě nouze je možné tentýž roztok použít i na štípance. Zmírní totiž otok a svědění.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Vyžeňte mravence ze své kuchyně

A stejně jako komáry dokáže amoniak odradit i jiné nevítané návštěvníky – mravence. Stačí jen vsadit na ten správný způsob jeho použití. Budete potřebovat 100 ml této účinné látky a jeden litr vody. Opět vše přelijte do rozprašovače a nastříkejte ho na všechna místa, kde se mravenci vyskytují. Nezapomeňte poté místnost pořádně vyvětrat, odér amoniaku totiž není zrovna příjemný. Mravenci ho však přímo nesnáší, a tak se raději odstěhují, uvidíte sami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články