Odhalili jsme šest populárních mýtů o myčkách nádobí

                   

Mytí nádobí v myčce se postupně stává standardem také v českých domácnostech. Užívání myčky je velmi pohodlné a šetří nejen čas, ale také peníze. Mnoho lidí na myčku nedá dopustit a snaží se ji používat tím nejlepším způsobem, aby maximálně prodloužili její životnost a současně dosahovali nejlepších výsledků.

O mytí nádobí v myčce však panuje také několik mýtů, které nejsou zcela pravdivé. Slyšeli jste již o nich?

Mýty o tom, jak správně funguje myčka

Pořízení myčky považuje každý, kdo kdy myl nádobí v ruce, za malý zázrak. Poté, co je instalována, se jí snaží používat co nejlépe, jelikož se nejedná zrovna o malou investici, kterou by nerad v blízké době opakoval. Proto se také lidé, kteří myčku používají jen krátce, řídí řadou různých rad, které by měly prodloužit její životnost do maxima. Pravdou však je, že používání myčky je poměrně snadné a zvládne i velmi špinavé nádobí, zvláště, je-li aplikován vhodný a výrobcem doporučený čistící prostředek. Pojďme se podívat na nejčastější mýty, které o mytí nádobí v myčce panují.

Nádobí je nutné před naplněním myčky opláchnout

Pokud myjete více znečištěné nádobí, je dobré nastavit program s vyšší teplotou. Horká voda a intenzivní tlak postřiku dokážou zbytky velmi účinně rozpustit, zvláště jsou-li kombinovány s kvalitní mycí tabletou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Myčky nádobí je potřeba čistit

Na rozdíl od spotřebičů, které potraviny zpracovávají, primárním úkolem myčky je nečistoty odstraňovat. Stejně jako pračka, i myčka je prakticky samočistící, při údržbě je potřeba se zaměřit především na filtr, který zachytává větší kusy odpadu. Ten je opravdu nutné čistit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Tenké skleničky a porcelán do myčky nepatří

Stejně jako hrubší kusy, i jemné nádobí lze v myčce bez problémů umýt, je však nutné dbát na správné uložení a vybrat méně agresivní program. Při intenzivnějším ostřiku nebo špatném uložení sice hrozí jejich poškození, není však pravda, že by se do myčky neměly dávat vůbec.

Nedostatečné umytí nádobí znamená, že je špatně používána

Pokud dodržujete všechny zásady správného plnění myčky, jaké doporučuje výrobce (tzn. podle rozdělení vnitřního prostoru a úložných prvků), může být špatné umytí nádobí důsledkem méně kvalitního čistícího prostředku nebo slabého mycího programu. Myjete-li velmi špinavé nádobí, je vhodné používat programy s vyšší teplotou, které pomohou prostředku nečistoty odstranit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Špinavé nádobí znamená nesprávné fungování spotřebiče

Myčky jsou obvykle navrhovány na dlouhou životnost všech komponent. Vyndáváte-li po mytí nádobí špinavé, může to mít vícero příčin, např. nedostatečné odstranění zbytků jídla, zanesený filtr nebo málo účinný program či prostředek. Pokud se problém opakuje po několikerém mytí, vyzkoušejte nejdříve zkontrolovat, že je filtr čistý a prostředek se správně rozpouští. Také trysky rozstřikovacích ramen mohou být zaneseny nebo při mytí blokovány vysokými kusy nádobí či náčiní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články