Odlišit pravý přírodní med od falšovaného cukrem je snadné

Sazenice se vyplatí hnojit medem, rostou pak opravdu mnohem rychleji i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na regálech supermarketů i malých obchodů nabízejí ke koupi včelí med i další včelí produkty. Praxe však ukazuje, že pravý přírodní med lze zakoupit pouze od samotných včelařů, kteří své řemeslo provádějí celá léta. Pokud ale nemáte takovou možnost, potřebujete znát několik pravidel pro stanovení kvality včelího medu i přesto, že po něm budete sahat v klasickém obchodě.

Soustřeďte se zejména na:

  • konzistenci,
  • chuť,
  • aroma,
  • mechanickou kontrolu.

Hustota je na prvním místě

Med by měl mít homogenní kapalnou konzistenci bez krystalizovaného sedimentu s jantarovým odstínem. Pokud med vykrystalizoval (což se stává každému medu), zesílí a poté ztvrdne. Poté bude lehce zakalený. V zimě se med často nabízí tekutý, ale to pro podvodníky neplatí. Přírodní med může být pouze pevný a krystalizovaný. Tak to rozeznáte na první pohled. Díky tomu můžete poznat kvalitu ještě před tím, než za ni zaplatíte.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Chuť a vůně

Zkušený milovník okamžitě pozná pravou chuť medu. Pravý produkt má výraznou chuť a lehkou tzv. koláčovou chuť. Po jeho konzumaci také ucítíte lehké pálení a štípání. Vždy by to ale mělo být příjemné. Pokud ucítíte příliš cukrovou chuť, jedná se o padělek s přidaným cukrem. Kvalitní produkt poznáte ale také podle jeho lehké květinové vůně. Při přidávání cukru má ostrý a nepříjemný zápach karamelu. Podle toho lze také snadno poznat padělek, ale bohužel až po nákupu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrola známých kuchařů

Zkušení kuchaři kontrolují kvalitu medu tak, že do nádoby s medem namočí lžíci a otáčí s ní kolem osy jedním směrem. Pokud je med pravý, snadno se navíjí na lžíci ve formě spirály. Falšované produkty s ním proudí po prameni. Každý druh medu má svou vlastní a jedinečnou barvu. Některé jsou velmi světlé, jiné mají jantarovou barvu. Setkat se můžete ale také se světle žlutým, nebo naopak tmavě hnědým. V každém případě si na něm ale určitě pochutnáte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články