Pokud plevelům dovolíte, aby se rozšířily po vaší zahradě, už nikdy se jich bez použití drastických metod zcela nezbavíte. Vsaďte pro na docela jinou strategii a ochraňte volné plochy svých záhonů před agresory z rostlinné říše chytrým způsobem. Zároveň je tak i pohnojíte a zajistíte si úrodu na příští rok.
Jak zabránit trávám v rozšířením na záhonech
Semínka trav jsou opravdu odolná a kam jednou zapadnou, tam mají tendenci zůstat už navždy. S jejich eliminací vám však pomohou účinné přírodní prostředky v čele s pohankou. Nečekejte však přípravu žádných tinktur nebo pesticidů. Pohanka vám pomůže jednoduše tím, že ohroženou půdu zcela pokryje.
Pokud ji totiž vysejete, roste tak rychle, že to žádné jiné rostlině jednoduše nedovolí. Pokud tedy máte záhon nebo pole, jež aktivně nevyužíváte, zasejte na něj právě pohanku. Můžete to udělat až do konce léta a k růstu jí stačí opravdu málo. Za týden vyklíčí a po měsíci vykvete. V tuto chvíli je vhodné porost pohanky posekat a volně rozhodit na záhon.
S péčí o půdu pokračujte až do zámrzu
Jakmile to uděláte, pokračujte s dalším výsevem. Tentokrát použijte směs ovsa a hořčice nebo semínek ředkviček. Získáte tak zelené hnojení, které nedovolí trávám růst a zároveň se postará o půdu, která by jinak zůstala ležet ladem. Na podzim ho stačí jen zaorat nebo zarýt do země. Během chladných měsíců se pak všechny živiny vstřebají a na jaře je bude stačit jen využít prostřednictvím nového výsevu nebo výsadby.
Jak si poradit s trávami během jedné sezóny
Pokud se u vás na zahradě přece jen trávy rozšíří, nezoufejte. Jen se připravte na to, že si tento rok zkrátka budete muset trochu plivnout do dlaní a pravidelně je sekat. Nejlépe každý týden, přinejhorším dvakrát za měsíc. Vyčerpáte je natolik, že většina z nich nepřežije zimu. A s tím zbytkem už si na jaře snadno poradíte.