Trpíte častými nálety holubů na balkon? Lidové odpuzovače za pár babek je udrží na kilometry daleko

                   

Bydlení ve velkých městech sebou přináší jednu nepříjemnost v podobě holubího trusu na střechách, terasách a balkonech. Holubi patří mezi synantropní druhy živočichů, což znamená, že se rádi zdržují a hnízdí v blízkosti lidských sídel, hledají si zde potravu a samozřejmě následně i kálejí. Nám pak nezbývá nic jiného než to po nich uklidit a to není nic příjemného ani jednoduchého.

Připravte si vše nutné

Ať už se chystáte odstranit ptačí trus ze zahradního nábytku, parapetu, dlaždic či jiného povrchu, tak si nachystejte tyto pomůcky:

  • škrabku (lopatku),
  • kyblík nebo jinou vámi zvolenou nádobu,
  • hadr,
  • koště,
  • vodu a čistícím prostředkem (jarem, tekutým mýdlem, octem, citronovou šťávou nebo jedlou sodou),
  • gumové rukavice,
  • zahradní hadici (pokud ji vlastníte).

Buďte trpěliví a hlavně důkladní

Z podlahy na vaší terase či balkoně trus odstraníte tak, že jej nejprve seškrábnete škrabkou či lopatkou. Následně si v kyblíku smíchejte vodu s vybraným čistícím prostředkem. Roztok pak aplikuje na zbytkové nečistoty a nechte jej alespoň 20 minut působit. Nakonec proveďte setření hadrem nebo postříkání zahradní hadicí.

Při očistě zahradního nábytku musíte být o něco opatrnější, abyste si jej nepoškodili. Čistícím přípravkem naředěným vodou navlhčete hadřík a otřete jím nečistoty. Místo následně otřete hadrem namočeným v čisté vodě. Stejně si počínejte i při odstranění trusu z auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zabraňte jim v přistání

Abyste se holubům na vašem pozemku vyhnuli, tak se můžete uchýlit k jednomu z několika preventivních opatření. Velice účinná je instalace speciálních hrotů a bodáků na římsy či parapety, které ptákům zabrání v přistání. Vyzkoušet dále můžete síť sloužící k ochraně balkonů, teras a fasád.

Nejlepší obrana je útok

Výhodné je také použití plašičů v různých formách.

  • Nepoužívaná CD: jejich schopnost odrážet světlo ptáky vyděsí.
  • Elektronické plašiče: vydávají zvuky, které jsou holubům nepříjemné.
  • Dekorace do květináčů: opeřenci se vyhnou obloukem malým větrným mlýnkům.

Jaká další preventivní opatření vůči holubům znáte?

Pořídit můžete i pachový odpuzovač, který holuby od vašeho domu udrží hodně daleko
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články