Máte na svém stropě rezavé skvrny? Náš průvodce vám krok za krokem řekne, jak si počínat při jejich odstranění

                   

Mnoho obyvatelů bytů se jistě setkalo s jednou velice nepříjemnou situací, kterou jsou rezavé skvrny od vody na stropě. Nejčastější příčinou tohoto nevzhledného problému je vyplavení od souseda z horního patra. Pokud toto neštěstí postihlo právě vás, nemusíte se bát. Pokud dodržíte tento jednoduchý postup, tak se skvrn jistě zbavíte.

Vše musí být dokonale suché

Ze začátku budete muset projevit značnou trpělivost. I když bude těžké se dívat na nevzhlednou rezavou skvrnu, musíte počkat alespoň dva týdny až měsíc, než začnete s jejím odstraňováním. Povrch totiž musí být dokonale suchý, jinak by bylo vaše snažení zcela zbytečné a rez by si po krátkém čase zase našla způsob, jak se vrátit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslete na mastnotu a prach

Dalším krokem je rozhodnutí, zda budete muset strop oškrábat. Této činnosti se nevyhnete, pokud jste povrch již vícekrát malovali (čtyřikrát nebo pětkrát). Starší barva se totiž po vytopení velice ráda odlupuje. Navíc existuje možnost, že se v ní vyskytují nečistoty různé původu. Nejčastěji se jedná o:

  • mastnotu,
  • prach z venkovních prostor
  • a oxidy kovů.

Rezavý povrch nejprve důkladně oškrábejte širokou špachtlí a následně zaštukujte. Před tímto úkonem nezapomeňte odklidit nebo zakrýt nábytek, abyste jej neznečistili. Čerstvě štukovanou oblast nakonec precizně omyjte mýdlovou vodou. Tímto opatřením odstraníte veškeré menší nerovnosti. Poté nechte strop opět proschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana zdiva je naprosto nezbytná

Než přejdete k poslednímu kroku, kterým je malování, musíte provést penetraci. Ta zaručí, že rez a další nečistoty se již nedostanou k povrchu. Počínejte si takto:

  1. Vyberte vhodný typ penetračního nátěru (závisí na druhu barvy).
  2. Důkladně si přečtěte etiketu přípravku (kvůli ředění a době schnutí).
  3. Naneste penetraci.
  4. Nechte uschnout.

Jedna vrstva zdaleka nestačí

V momentě zaschnutí penetrace můžete přejít k přemalování skvrn vámi vybranou barvou. To proveďte na celém stropě. V opačném případě byste se mohli dočkat nepříjemného překvapení v podobě efektu různobarevné stěny. Abyste se dočkali kýženého výsledku, vymalujte alespoň ve dvou vrstvách.

Použili byste pro vymalování původní barvu nebo byste zvolili nějakou novou?

Nevíte si rady s oškrábáním zdi? Nebojte, není to nijak složité
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články