Odolné skvrny od kávy z nábytku a látek spolehlivě odstraní sůl, horká voda nebo jedlá soda

                   

Káva je pro náš organismus velmi prospěšná. Dokáže nás „nakopnout“ díky kofeinu, ale kromě toho obsahuje i řadu vitamínů a dalších cenných látek. S každým šálkem kvalitního espresa si tak dopřáváme třeba vitamín B1 (Thiamin), B2 (Riboflavin), vitamín B3 (Niacin) nebo B5 (Kyselina pantothenová). Ale nechybí ani prospěšná kyselina listová, mangan a draslík nebo mnohdy nedostatkový hořčík.

Jak vyčistit skvrny od kávy

Pokud se však káva vylije třeba na bílý ubrus nebo luxusní halenku, bývají její zdravotní benefity odsunuty do pozadí. Není však nutné se stresovat. Stačí si osvojit dvě účinné metody a jednoduše odstraníte nevzhledné hnědé fleky z jakéhokoliv materiálu. A potřebovat k tomu budete jen ingredience, které najdete doma. V první řadě je perfektní jedlá soda, ale pokud vám nepomůže, přijde na řadu i sůl nebo třeba alkohol.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

S kávou si poradí horká voda

Jestliže je znečištěn ubrus, který můžete bez potíží vyprat v pračce na 90 °C, pak je odstranění fleků od kávy mnohem jednodušší, než si nejspíš myslíte. Stačí je totiž opatrně (a z větší výšky) přelít horkou vodou z rychlovarné konvice. Káva se odplaví a nezbude po ní ani památky. Případné zažloutnutí vyčistí obyčejné žlučové mýdlo. To se vyplatí mít doma vždy, pomůže vám totiž i s čištěním mnoha jiných typů skvrn.

Jedlá soda na skvrny od kávy

Jestliže se však snažíte vyčistit choulostivější materiál, pak si s horkou vodou nevystačíte, snadno byste ho totiž mohli zničit. V takovém případě skvrnu lehce namočte a poprašte ji jedlou sodou. Nechte pět minut působit a poté ji opatrně začněte čistit bavlněným hadříkem. Ovšem vždy směrem do středu, aby se nerozšířila po okolí. V opačném případě byste si celý proces naopak ještě nepříjemně ztížili.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na odolné skvrny platí sůl

Jestliže ani tento postup nepomůže, pak jednoduše vsaďte na vytvoření pasty z jedlé sody a obyčejné kuchyňské soli (pozor, neměla by obsahovat přidaný jód). A jak na to? Jednoduše obojí smíchejte s trochou vody, a to tak, aby byla výsledkem mírně tekutá směs. Tu naneste na skvrnu, nechte 10 minut působit a poté dočistěte běžným způsobem. Nakonec dany kus vyperte v pračce s použitím vhodného pracího prášku.

Znečištění od kávy na nábytku

A pokud se vám někde udělala ošklivá kávová kola, nenechte jejich čistění náhodě, ale připravte se na ně s pomocí domácího čističe. Ten vytvoříte tak, že smícháte dvě lžíce octa se dvěma lžícemi obyčejného alkoholu. A aby nebyl tento roztok příliš koncentrovaný, nařeďte ho 400 ml vody. Směs poté přelijte do rozprašovače, naneste ji na skvrnu a nechte chvíli působit. Dočistěte běžným způsobem a máte hotovo. Nábytek bude zase jako nový.

A jaké metody používáte na čištění skvrn od kávy vy?

Zbyla vám doma kávová sedlina? Vyrobte si z ní účinné hnojení
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články