Lednice začala nepříjemně zapáchat? Žádný stres, domácí pohlcovače pachů s tím zatočí jedna báseň

                   

I když je lednice důležitou součástí naší kuchyně, mnoho z nás zapomíná na její údržbu. Právě nedostatečné mytí může zapříčinit to, že spotřebič začne nepříjemně páchnout. Existuje ale mnoho přírodních pohlcovačů pachu, které vám s tímto problémem pomohou. Nejsou finančně náročné a většinu z nich jistě najdete doma.

Ocet zničí pachy a bakterie

Jakéhokoli zápachu se zbavíte za pomoci obyčejného octa. Odlijte jeden litr a přiveďte ho k varu se třemi litry vody. Tekutinu nalijte do skleněné nádoby a na čtyři hodiny ji vložte do lednice. Poté roztokem ještě omyjte všechny její prostory. Kyselina octová vás totiž účinně zbaví všech škodlivých bakterií.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedlá soda vydrží dlouho

Výborným pohlcovačem pachu je také jedlá soda. Nasypte ji do misky a tu následně vložte do lednice. Takto vydrží až dva týdny, poté ji vyměňte za novou. Stejně jako ocet, i hydrogenuhličitan můžete po smíchání s vodou použít k umytí chladničky. Skvěle odstraňuje nejrůznější typy skvrn a bakterií.

Použít se dá i káva

Se zápachem vám pomůže také káva. V množství tří čajových lžic ji nasypte do misky či sklenice. Tu pak umístěte do lednice do doby, než začne ztrácet svou vůni. Nevýhodami tohoto pohlcovače zápachu je to, že:

 • nepůsobí příliš dlouho (je dobré střídat ho se sodou),
 • jeho specifické aroma může ulpět na skladovaných potravinách.
iZdroj fotografie: Unsplash

Pomůže i aktivní uhlí

Aktivní uhlí pomáhá nejen při trávicích potížích, ale také výborně pohlcuje okolní pachy. Pokud máte to ve formě prášku, jednoduše ho nasypejte do misky a tu poté položte na jednu z poliček v lednici na tři až čtyři dny. V případě, že jste si pořídili tablety, před použitím je rozdrťte.

Kyselina citronová dokáže zázraky

Efektivní je také použití citronu. Do přihrádky na zeleninu vložte buď citronovou slupku, nebo celý citrus rozkrojený na poloviny. Využít můžete i vymačkanou šťávu, kterou naředíte vodou v poměru 1 : 4, a poté s ní umyjete vnitřní prostory spotřebiče. Pro lepší desinfekční účinky můžete přidat menší množství octa.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zápach pohltí i brambor

Mezi další absorbenty zápachu, které stačí v misce umístit na poličku chladničky, patří:

 • rýže,
 • kůrky žitného chleba,
 • jablko nakrájené na plátky,
 • kousky sýra,
 • sůl,
 • cukr,
 • čajové pytlíky,
 • stelivo pro kočky
 • a syrový brambor.

Dopřáváte své lednici pravidelnou očistu?

Není nad zorganizovanou lednici. Máte své potraviny uspořádány správně?
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články