Pokud chcete mít velkou úrodu rajčat (rajče jedlé, též lilek rajče, odborně pak Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), nesmíte se při jejich hnojení soustředit jen na to, aby vyvinula velké a sladké plody. Stejně důležité je i posílení stonku, který tuto úrodu ponese. A pokud vsadíte na domácí hnojiva, pak snadno jako bonus využijete i odpad z kuchyně.
Odvar z brambor na rajčata
Na posílení stonků rajčat stále ještě není pozdě. Koneckonců – měla by vám přece plodit až do konce prázdnin nebo ještě déle. S hnojením určeným pro silný stonek však neotálejte. A co budete potřebovat? Jen obyčejné slupky z brambor. Připravte si dvě velké hrsti. Pokud budou v biokvalitě, pak půjde doslova o ideální stav, ale vystačíte si i s těmi obyčejnými. A co si s nimi počít?
Jednoduše je uvařte. Na dvě hrsti brambor budete potřebovat asi tři litry vody. Vařte půl hodiny, dokud zcela nezměknou a nezačnou se rozpadat. Poté tento odvar nechte na sporáku odstát přes noc. Ráno ho přeceďte a nařeďte. Použijte dalších 7 litrů vody, tak, aby bylo výsledkem přibližně 10 litrů hotového hnojiva. A to už stačí jen aplikovat k rajčatům. Půl litru tekutiny na jednu rostlinu stačí.
Rajčatům prospějí i vhodní sousedé
Chcete si úrodu pojistit? Pak svá rajčata nevysazujte samostatně, ale vsaďte na přítomnost rostlin, která s nimi souzní. Rajčata opravdu milují společnost chřestu, celeru, listového salátu, cibule, papriky, fazolí, okurek, mrkve, ředkviček a špenátu. A pokud nedáte dopustit na bylinky, pak sáhněte po tymiánu, bazalce, kopru a petrželce. A s kým se naopak tito krasavci nesnesou? Vadí jim zelí, brambory a kukuřice.
Postřik na rajčata proti škůdcům
Ovšem o úrodu vás mohou připravit i mšice nebo jiní nevítaní návštěvníci. Snadno si s nimi však poradíte díky domácímu postřiku. Vezměte si jednu polévkovou lžíci jedlé sody. K ní přidejte jednu polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje, a nakonec vše završte použitím 30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe určeného na prádlo). Smíchejte a aplikujte jako postřik. Opakujte podle potřeby.
Se kterými problémy a chorobami rostlin se na své zahradě potýkáte?