Okurky budou plodit až do listopadu, zařídí to kombinace kopřiv s droždím

Pokud pohnojíte své okurky osvědčenými přírodními prostředky, můžete sklízet plody své práce i v chladnějších měsících.

Sklizeň okurek až do podzimu zprostředkuje výživa z chleba a jódu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Společně s melounem cukrovým patří okurka setá k celosvětově nejvýznamnějším druhům zeleniny vůbec. Víme o ní, že pochází z Asie, ovšem přesné místo jasné není. A vlastně to ani není k divení – dnes najdeme hned 61 druhů této zajímavé rostliny a těžko říct, který byl ten původní. Na nové podmínky se však umí adaptovat velmi dobře, jak každoročně dokazuje na našich zahradách.

Hnojení kopřivami a droždím

Pro začátek nasbírejte čerstvé zelené kopřivy a listy pampelišek. Tyto rostliny nejsou jen obyčejným plevelem; kopřivy jsou bohaté na dusík, fosfor a draslík (což jsou základní živiny pro růst rostlin) a pampelišky přispívají do hnojicí směsi dalšími živinami a pomáhají tak při provzdušňování půdy, jak píše web Blíže k přírodě

Listy dejte do kbelíku, zalijte je 10 litry vody a nechte je několik dní louhovat, dokud voda nezezelená a nezíská bylinkovou vůni. Poté přidejte 1 až 2 polévkové lžíce kvasnic, abyste nastartovali druhý stupeň kvašení a hnojivo uložte ještě na 1 až 2 dny na teplém místě. Roztok nakonec nařeďte vodou v poměru 1:10 a každé dva týdny až do sklizně jej aplikujte ke svým okurkám ve formě zálivky.

Jde to i jen z kopřiv

Nemáte v okolí žádný pampeliškový lán, ale kopřivy byste mohli doslova rozdávat? Pak si nasbírejte jenom je. Nejprve veškerou zeleň nakrájejte na malé kousky a ponořte ji do velké nádoby naplněné vodou. Nechte je namočené a občas je promíchejte.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku

Cukety budou letos rekordně velké, zařídí to hnojivo z kopřiv

Po několika dnech přidejte do kopřivového nálevu droždí. Kvasinky podle webu Fresh.iPrima fungují jako katalyzátor, podporují kvašení a zvyšují dostupnost živin. Opět dobře promíchejte a nádobu zakryjte. Nechte na teplém místě jeden až dva dny a průběh kvašení pravidelně kontrolujte (v teplých dnech je nutné mnohdy dolít tekutinu, aby rostliny nezůstávaly nad vodou).

Díky účinnému využívání kopřiv, kvasnic a dalších udržitelných postupů se zahrádkáři mohou těšit z prodloužené sklizňové sezóny. iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky účinnému využívání kopřiv, kvasnic a dalších udržitelných postupů se zahrádkáři mohou těšit z prodloužené sklizňové sezóny.

Směs během této doby projde fermentací, čímž se obohatí o prospěšné mikroorganismy, které prospívají kořenovému systému vaší oblíbené plodové zeleniny. Hnojivo je hotové, když přestane pěnit a zmírní se i jeho nepříjemný zápach. Pro aplikaci roztok nařeďte vodou, přičemž dodržujte poměr 1 díl roztoku na 10 dílů vody. Před přelitím do konve ho jemně promíchejte a aplikujte stejně jako v předchozím případě. A pomoci vám může i jedlá soda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články