Orchideji se bude dařit jedna báseň, stačí ji zalévat citronovou vodou

Orchideje patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Pokud se jim však nedaří tak dobře, jak byste si představovali, zkuste jim dát citron.

Orchideji se bude dařit skvěle, stačí ji zalévat citronovou vodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje, tyto symboly exotické krásy a rafinovanosti, jsou mnohdy považovány za rostliny vyžadující speciální péči. Avšak s těmi správnými triky a poznatky může být jejich pěstování nejen snadné, ale i nesmírně odměňující i pro absolutní začátečníky, jak píše web NašeZahrada.

Tajemství citronové vody

Citronová voda, připravená rozpuštěním několika kapek čerstvé citronové šťávy ve vodě, působí na orchideje, který se nedaří, doslova jako zázračný elixír (alespoň tak o ní mluví portál Pěstujme). Tento roztok totiž nejenže dodává rostlinám důležité vitaminy a minerály, ale také napomáhá k optimalizaci pH hodnoty vody, což je pro zdravý růst orchidejí klíčové. Kyselina citronová pak také pomáhá rozpouštět ve vodě různé minerální usazeniny, čímž zabraňuje jejich hromadění na kořenech a podporuje lepší absorpci živin.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Krok za krokem k rozkvětu

Při přípravě citronové vody je důležité najít správný poměr, aby byla dostatečně kyselá, ale zároveň nezpůsobovala jejich kořenům škody. Ideální je přidat přibližně čtvrtinu čajové lžičky citronové šťávy do jednoho litru vody. Tento roztok může posloužit nejen jako zálivka, ale i jako jemný stimulant pro období květu. Zálivka citronovou vodou by měla probíhat jednou za měsíc, což je dostatečně často na to, aby orchideje získaly potřebnou výživu, ale zároveň nedocházelo k nežádoucímu překyselení půdy. Více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Odpočinek a regenerace

Jen samotná zálivka s citronem však většinou nestačí – je třeba dbát i na další faktory péče. Orchideje například, stejně jako mnoho jiných rostlin, potřebují období odpočinku, aby mohly následně úspěšně kvést. Jakmile tedy dokvetou, dopřejte jim klid na několik týdnů. „Během této doby je důležité snížit frekvenci zálivky a poskytnout rostlině chladnější a klidnější prostředí.

Orchideje mají kořeny, které jsou přizpůsobeny pro vzdušný růst a jsou schopny růst i za normálních teplotních podmínek. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro úspěšné pěstování orchidejí je doporučeno používat speciální orchidejovou zálivku – tzn. vodu, obohacenou skvělým životabudičem v podobě citronu

Tato pauza umožní orchidejím regenerovat své síly a připravit se na další období růstu a květu,“ radí paní Marta N. z Olomouce, která se věnuje hlavně pěstování Phalaenopsisů alias můrovců. A má pravdu – já dělám se svými rostlinami totéž a leckdy mi vykvetou i dvakrát do roka.

Stimulace kořenů orchidejí vodou – podrobný návod

Jaké jsou vaše tipy pro úspěšné kvetení orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články