Ořechové skořápky nevyhazujte, pomohou pokojovkám a na zahradě poslouží jako mulč

Ořechové skořápky obsahují mnoho cenných látek – díky tomu je lze různým způsobem využít na zahradě. Je to snadné.

Ořechové skořápky nevyhazujte, pomohou pokojovkám a vytvoří mulč i Zdroj fotografie: Storebukkebruse / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skromná skořápka vlašského ořechu, která se často vyhazuje jako odpad, má neuvěřitelný potenciál pro různé praktické využití, jak píše web iReceptář. Zjistěte, jak ji využít a proměnit vyhozené zbytky v cenné zdroje pro vaši zahradu.

Pomoc při odvodňování

Skořápky vlašských ořechů vynikají jako drenážní materiál. Lze je přidat do květináčů v interiéru nebo využít při zahradničení. Umístění skořápek na dno květináče nebo truhlíku se sazenicemi zlepšuje drenáž, což zajišťuje zdravější růst rostlin.

Obohacení půdy o živiny

Skořápky vlašských ořechů využijte k obohacení půdy tak, že je spálíte v grilu nebo na ohništi. Vzniklý popel poté obsahuje řadu prospěšných mikroprvků, jak informuje web NašeKrásnáZahrada. Tento popel použijte jako základ pro nálev bohatý na živiny nebo jej přímo zapracujte do půdy při výsadbě nebo kolem kořenů plodin.

Rostliny budou za takovou výživu vděčné. A stejně užitečné jsou ořechové listy, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali, skvěle vám na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo. A pokud pátráte, jak ořechy bez námahy vylouskat, tak o tom jsme na našem magazínu psali zde.

Skořápky z ořechů nevyhazovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vám po louskání ořechů vznikla velká hromada skořápek, určitě je nevyhazujte – raději se podívejte, jestli je ještě nemůžete zužitkovat

Mulčování ořechovými skořápkami

Skořápky jednoduše rozprostřete okolo květin a stromů, aby tady posloužily jako mulč. „Tato vrstva pomáhá zadržovat vlhkost a zároveň brání růstu plevelů, čímž představuje přírodní a ekologickou alternativu k běžným mulčovacím materiálům,“ radí čtenář Zbyněk P. z Dobříše, který prý skořápky od ořechů (a nejen těch vlašských) takto využívá již léta.

Louskání ořechů je hračka, celý proces usnadní horká voda

Dekorativní prvek do zahrady

V případě, že máte skořápek opravdu hodně, zvažte jejich použití k vydláždění zahradních cestiček nebo chodníků. Vyberte velké a rovnoměrné poloviny, uspořádejte je vypouklou stranou nahoru a pevně je zhutněte. Atraktivní a zároveň ekologický chodník tak budete mít hotový opravdu raz dva. Rozhodně se tedy vyplatí to vyzkoušet.

Ořechové skořápky obsahují mnoho cenných látek – kdy tomu je lze různým způsobem využít na zahradě iZdroj fotografie: Pixabay
Ořechové skořápky obsahují mnoho cenných látek – kdy tomu je lze různým způsobem využít na zahradě

Mořidlo na dřevo ze skořápek

Přírodní mořidlo na dřevo vytvoříte tak, že skořápky vlašských ořechů usušíte na tmavém místě a poté je povaříte ve vodě s přídavkem jedlé sody. Po vychladnutí aplikujte tento roztok na dřevěné povrchy, čímž získáte jedinečný barvicí efekt a vdechnete dřevěným předmětům zase krásný vzhled. Já tento postup použila na starý dubový stůl po babičce a od té doby si každá návštěva myslí, že jsem ho někde koupila nedávno.

Chcete-li použít skořápky ořechů jako přírodní hnojivo, je třeba je nejprve řádně zpracovat – podívejte se, jak na to

Jak využíváte odpad po louskání ořechů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články