Vypěstujte si na chatě bohatou úrodu. Péče během víkendu stačí, když vsadíte na správné plodiny

                   

Chataření a chalupaření je velkým českým fenoménem. Mnoho z nás si však jezdí na chatu jen odpočinout. Zahradničit se tak trochu bojíme, protože jsme si dobře vědomi toho, jak náročná na čas může zeleninová nebo ovocná zahrada být. Pokud však vyberete ty správné plodiny, můžete se jim věnovat jen o víkendu, a přesto sklízet bohatou úrodu.

Vhodných druhů zeleniny je řada

Stačí vám kvalitní půda, nejlépe ještě obohacená o kompost, a můžete se těšit z celé řady pěstovatelných druhů. Bez pravidelné péče vám poroste třeba mrkev, rajčata, hrášek, česnek, cibule, petržel či cukety. Těm obvykle postačí víkendová zálivka kombinovaná s občasným letním deštíkem. Čas od času také protrhejte plevel a nic jiného nebude třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak méně vhodná je listová zelenina a všechny druhy brukví – mezi vyšlechtěné varianty se počítá kupříkladu hlávková kapusta, kedluben nebo květák. Ty jsou na zálivku náročnější a rádi si na nich pochutnají i slimáci a další škůdci. A proti těm rozhodně nestačí zasáhnout jednou za týden.

Obětujte jeden rok a sklízejte plody

Na péči jsou nenáročné zejména různé ovocné keře a stromky. Nezáleží na tom, zda si pořídíte rybíz, jostu, meruňku, jabloň či třeba slivoň. Pravidelnou péči a zálivku vyžadují jen v prvním roce od výsadby, a i tak je stačí zavlažovat pouze jednou týdně (pro suchá období pak doporučujeme vytvoření kapkové závlahy nebo navštívení chaty ještě jednou během pracovních dní).

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem jakmile toto období překonáte, máte po starostech. V následujících letech se ovocná zahrada spokojí jen s občasnou zálivkou během opravdu suchých dní a samozřejmě také s jarním či podzimním prořezem. Jen pozor na chaty v podhorských oblastech (tedy výše než ve 400 m n. m.). Tady se totiž většině standardních ovocných odrůd dařit nebude. Vybírejte proto ty, jež jsou odolné proti mrazům a nepřízni počasí.

Záleží i na typu půdy, prověřte ho

Našemu okolí obvykle vévodí mírně kyselá nebo neutrální zemina. A právě ta je ideální pro rybízy (meruzalky), angrešty či maliníky. Není náhodou, že právě ony dominují chatařským koloniím nejčastěji. Pokud se však ve vašem okolí vyskytuje spíše půda sušší a chudší na živiny, neházejte flintu do žita.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místo toho vsaďte na ostružiníky, muchovníky či dříny. Těm se v ní bude dařit skvěle, stejně jako třeba rakytníku. Kromě ovoce si tak na chatě můžete vypěstovat i vlastní zásobárnu léčivých plodů. Na zimu se pak snadno zásobíte mnoha prospěšnými vitamíny a dalšími cennými látkami.

Zásobte se bylinkami, sucho přežijí

Další možností je vybudování bylinkové zahrady. Nemůžete tu samozřejmě pěstovat bazalku, která je na zálivku extrémně náročná (jinak jí hořknou listy). Místo toho sáhněte třeba po tymiánu, libečku nebo majoránce či oreganu. Krásně porostou na slunném písčitém svahu a vám pak už postačí je pouze sklízet.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na okrasnou zahradu na chatě

A pokud se nechcete vzdát ani pohledu do rozkvetlé náruče květin, pak se seznamte i se suchomilnými trvalkami. Patří mezi ně například nejrůznější rozchodníky, mavuň červená, slaměnky, divizny nebo čistec vlasatý. Chcete vsadit na opravdovou exotiku? Pak si pořiďte juku, její květenství mohou dosáhnout výšky okolo 150 centimetrů.

Pokud chcete poskytnout prostor i včelám, vysaďte i suchomilný pustoryl, jochovec, tavolník, trojpuk vroubkovaný nebo tamaryšek francouzský. Stejnou službu vám prokáže i kdoulovec japonský, zlatice prostřední, levandule lékařská, plicník lékařský, trnovník akát, růže svraskalá, rozchodník či pámelník.

iZdroj fotografie: Freepik

Aby se u vás vše zelenalo

A co si počít s trávníkem? Na ten anglický rychle zapomeňte. Jen špatně totiž zadržuje vodu, takže by vás o víkendu uvítal spíše žlutý než zelený koberec. Mnohem lepší je přirozený luční porost. Ten stačí posekat čas od času srpem, případně v něm vytvořit několik cestiček pro pohodlný pohyb po zahradě. Navíc tak poskytnete životní prostor i mnoha druhům hmyzu včetně stále vzácnějších motýlů.

Zjistěte, jak založit trvalkový záhon se vším všudy
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články