S chemií rovnou do koše: Recept na domácí přírodní roztok, který podpoří růst rostlin, ochrání je před nemocemi a mnohonásobně zvýší úrodu

Mnoho chemie na zahradě si můžete odpustit jednoduše tím, že vsadíte na čistě přírodní prostředky, které ji skvěle nahradí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud nechcete, aby se vaše zahrada proměnila doslova v baštu chemie, pak místo ní zvolte jiné chytré řešení. Sáhnout můžete po starých známých pomocnících, jako je například kefír, chilli papričky nebo třeba hořčice. Umí si poradit s patogeny i škůdci.

Kefír jako postřik proti nemocem

Nezáleží na tom, jaké onemocnění vás trápí, kefír si dokáže pomoci s mnoha škůdci o chorobami. Neodolají mu ani takoví strašáci, jako je například:

  • plíseň bramborová,
  • alternariová skvrnitost,
  • plíseň okurková,
  • padlí na okurkách,
  • plíseň bramborová,
  • či septorióza rajčete.

A nezáleží na tom, zda se právě u vás vyskytuje plíseň bramborová přímo na bramborách nebo spíše na rajčatech, a zda plíseň okurková řádí na tom či onom druhu tykvovité zeleniny (okurka, meloun, cuketa či dýně). Stačí smíchat 200 ml kefíru a 800 ml vody a vše použít jako postřik každý třetí den. Nechtěné patogeny se rychle odporoučí.

Na zahradě se skvěle uplatní i hořčice

Ovšem velmi silné účinky má i hořčičné semínko. Stačí ho rozemlít a získaný prášek (100 gramů) zalít 10 litry vody. Vše nechte odležet několik dní. Poté nálev zřeďte vodou v poměru 1:1, přidejte trochu tekutého mýdla a postříkejte všechny postižené rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tímto způsobem můžete bez obav jakékoli rostliny, neexistují žádné nežádoucí „kontraindikace“ – jakýkoli druh užitkové nebo okrasné zeleně se s působením hořčice snadno vypořádá. Totiž však rozhodně nelze říct o škůdcích. Hořčice skvěle bojuje například proti obaleči jablečnému, třásněnkám, sviluškám, mšicím apod.

Ochrana mrkve a cibule hořčicí

Nemáte rádi škůdce na mrkvi a cibuli, pak před jejich výsadbou poprašte záhony směsí dřevěného popela a hořčičného prášku v poměru 3:1. Když se objeví klíčky vysoké 5 až 7 cm, je třeba toto ošetření zopakovat. Velmi dobře pomáhá proti všem nejúpornějším škůdcům. A skvěle vám tento pomocník pomůže i proti mandelince.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ošetření brambor je ovšem třeba provádět pravidelně, a to jednou za 7 až 10 dní, jedině tak si můžete být jistí, že se na záhonku neudrží žádný škůdce. A jak připravit postřik? 200 gramů hořčičného prášku rozpusťte v kbelíku horké vody, nechte několik hodin vylouhovat, poté sceďte a přidejte 5 lžic 9% octa a jednu lžičku tekutého mýdla. Tímto šikovným pomocníkem poté postříkejte keříky brambor až do skanutí.

Postřik z chilli papričky na mšice

Mšice si s působením pálivé chilli papričky neumí poradit. Stačí tedy zalít 1 lžíci prášku z chilli jedním litrem vody a nechat přes noc odstát. Během dne pak stačí tímto roztokem ošetřit rostliny a rázem nebude po nenáviděných škůdcích ani památky. Nejlépe se tento postřik hodí na jahody, papriky a lilkovité rostliny.

Při péči o pokojovky můžete uplatnit i další zajímavé prostředky, například peroxid vodíku

Jaké jsou vaše tipy na boj s nenáviděnými škůdci?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články