Žloutnoucí listy okurek lze jednoduše zachránit: Spolehlivý prostředek z lékárny listům dodá správnou barvu

Ocet je vhodný jako hnojivo pro okurky – pomůže jim lépe vstřebat některé živiny například z dřevěného popela a zabrání žloutnutí listů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za žloutnutím okurek obvykle stojí nějaká nemoc – často jde o houbové patogeny apod. Pokud tedy chcete celý proces zvrátit, musíte se postarat o to, aby je bylo možné rychle eliminovat. A právě v tom vám pomůže šikovný pomocník z lékárny, který navíc stojí jen pár korun.

Ošetření listů okurek peroxidem vodíku

O jakého pomocníka jde? O klasický peroxid vodíku (stačí ten obyčejný 3%). Musíte si však dát pozor na správnou koncentraci. Do 200 ml vody nalijte 20 ml peroxidu. Dobře promíchejte a přelijte do rozprašovače. Následně pečlivě postříkejte listy okurek z horní i spodní strany. Pokud vám roztok zbude, můžete s ním klidně ošetřit i rajčata. A za jak dlouho uvidíte první výsledky? Malé změny se projeví už do druhého dne, větší pak do týdne.

Hnojení okurek dřevěným popelem

Pokud chcete pěstovat okurky, měli byste vědět, že toho ke své spokojenosti opravdu nepotřebují příliš. Pro dlouhou úrodu až do zámrzu například ocení „pouhý“ dřevěný popel. Ten v sobě obsahuje celou řadu důležitých živin, jako je železo, fosfor, mangan a hořčík, ale samozřejmě také vápník, draslík a důležité stopové prvky. A právě se vstřebáváním vápníku a draslíku mají okurky často problém – tomu však předejdete použitím octa.

Jak používat popel na okurky

Pokud máte na zahradu jen málo času, jednoduše rozhoďte popel mezi řádky. A kolik ho použít? Jeho množství by nemělo překročit 50 až 70 gramů na metr čtvereční. To okurka setá (Cucumis sativus) z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae)‎ rozhodně ocení. Mnohem lepší však bude použití roztoku. A jak ho připravit? Vezměte jednu sklenici popela (můžete ho smíchat i s vaječnými skořápkami) a nasypte ji do menšího kbelíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté ho zalijte několika sklenicemi vody a nechte 1 den odpočívat. Tímto roztokem pak můžete okurky zalít. Aby však byl roztok ještě účinnější, nalijte na popel nejdříve jednu sklenici octa a teprve poté přidejte vodu. Zálivku pak dolijte vodou na objem 10 litrů (to platí i pro obyčejné louhování popela). A jak dodat ocet mezi okurky, mezi něž jste popel pouze rozhodili? Jednu sklenici octa rozřeďte v 10 litrech vody a můžete začít zalévat.

Když nemáte dřevěný popel, použijte jiný

Máme pro vás ještě jeden tip na použití popela. Pokud aktuálně nemáte přístup k tomu dřevěnému, použijte třeba ten z doutníků. Má totiž velmi obdobné složení jako ten dřevěný. Najdete v něm velké množství vápníku, křemíku, chloru, fosforu, draslíku a manganu. A proč vlastně používat popel? Tento prostředek okurkové keře nejen vyživuje, ale také zabraňuje rozvoji plísňových infekcí, takže listy okurek předčasně nezežloutnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Větší úrodu poskytnou cibulové slupky

Nemáte problém s nemocemi, ale myslíte si, že se plodnost vašich okurkových keřů zastavila? Pak použijte slupky z cibule. Toto hnojivo je možné aplikovat 14 dní po tom z dřevěného popela. A jak postupovat? Budete potřebovat 6 litrů teplé vody. Tou zalijte 25 gramů cibulových slupek a nechte louhovat 5 dní na teplém místě.

Poté roztok jednoduše sceďte a používejte ho jako zálivku jednou za 2 týdny. Pamatujte také na to, že když okurky málo zaléváte, nesvědčí jim to. Začnou vadnout, usychat a deformují se jim plody. Nikdy však nezalévejte okurky příliš studenou vodou, a to ani když spěcháte, mohou dostat šok.

Jaké jsou vaše tajné a osvědčené tipy pro úspěšné pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články