Vaječné skořápky obsahují spoustu cenných látek a ani ve větším množství rostlinám neškodí. Stačí malá hrst drcených kousků a skvěle vyživíte malé sazenice i větší rostliny. Ovšem ještě účinnější jsou, pokud se připraví tím správným způsobem. Právě tehdy budou důležité živiny jako vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík pro rostliny nejlépe využitelné.
Jak připravovat hnojivo ze skořápek
Sušené vaječné skořápky rozemelte v mlýnku na maso nebo roztlučte najemno v hmoždíři. Poté je zalijte vodou a nechte přes noc louhovat. Na 100 gramů skořápek budete potřebovat jeden litr vody. Nakonec přidejte ještě pěti litrů vody, přeceďte a použijte jako zálivku. Opakujte jednou nebo dvakrát do měsíce.
Kde využít vaječné skořápky
Hodí se především do těch části zahrady, kde převažuje zásaditá půdní reakce tedy s pH 7 a výše. Z polních a zahradních plodin je nejlépe využijí okurky, zelí, fazole, kapusta a vinná réva. Z okrasných květin je ocení:
- pivoňky,
- rozrazil,
- karafiát,
- levandule,
- břečťan,
- zvonek,
- pelargonie,
- velkokvěté plaménky
- a kosatce.
Nikdy však vaječné skořápky nedávejte k acidofilním rostlinám, ty je totiž opravdu rády nemají. Mezi tento typ rostlin se počítají například hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky.
Výhody vaječných skořápek pro rostliny
Jak jsme si již ukázali, toto přírodní hnojivo obsahuje mnoho cenných látek, které rostlinám prospívají po mnoha stránkách. Slouží například jako:
- prevence nemocí,
- stimulátor vývoje kořenů,
- prvek pro zlepšení struktury půdy,
- prostředek pro urychlení adaptace přesazených rostlin
- a pomocník pro zlepšení imunity.
Vyzkoušejte i přírodní čisticí prostředek
Potýkáte se na zahradě s jen těžko odstranitelnými skvrnami? Pak jednoduše použijte vaječné skořápky. Neobsahují totiž žádné nebezpečné chemikálie a jde vlastně o odpad, který byste jinak vyhodili do koše. Pro výrobu čisticího prostředku stačí smíchat 1 díl drcených vaječných skořápek se 3 díly obyčejné jedlé sody. Nakonec ke směsi přidejte trochu vody a vzniklou pastu použijte jako přírodní čistič na zažranou špínu.
Jak využíváte zbylé vaječné skořápky vy?