Páchne vaše oblečení, i když jste ho právě prali? Příčina a postup, jak to změnit

                   

Nandáte pračku špinavým prádlem, zapnete ji, čekáte na vyprání, ale při vyndávání vypraného oblečení, místo svěží vůně, ucítíte nepříjemný zápach. Prádlo je cítit zatuchlinou, jako by na usušení čekalo několik hodin.

Příčina

Důvodů, proč po vyprání prádlo zapáchá, může být několik:

  • praní na nízké teploty
  • používání tekutých pracích prostředků
  • praní na krátké programy
  • nevyčištěný filtr.

Nejčastějším problémem je to, že mnoho z nás pere oblečení na příliš nízké teploty, tedy na 30 až 40 stupňů Celsia, navíc v kombinaci s tekutými pracími prostředky. Špinavé oblečení obsahuje mastnotu z našeho těla – z kůže a vlasů. Mastnota, v kombinaci s praním prádla na nízkou teplotu, způsobuje „boj“ mezi pracím prostředkem a mastnotou. Prací prostředek sice prádlo vypere, ale zároveň se usazuje v bubnu pračky. Tím je pak způsoben nepříjemný zápach.

Řešení

Tento problém však má v celku jednoduché řešení. Vysoká teplota vody v pračce je schopna tuto mastnotu odstranit. Nezapomínejte tedy občas prádlo vyprat i na více stupňů Celsia, nejvhodnější je to u utěrek na nádobí a ručníků, těm rozhodně neuškodí praní ve vysokých teplotách.

Pokud se vám však nechce prát na vysoké teploty, dopřejte svojí pračce očistu. Jednou měsíčně vložte do bubnu pračky dvě staré utěrky nebo nějaký jiný hadr. K tomu přidejte tabletu do myčky a pračku zapněte na vysokou teplotu, nejlépe na 90 stupňů Celsia. Výsledek se dostaví ihned po dokončení programu. Díky vyčištění budete další várky oblečení vyndávat z pračky krásně voňavé.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další tipy

Dalšími prostředky, které můžou být využity pro boj se zapáchající pračkou jsou:

  • ocet
  • kypřící prášek
  • jedlá soda

Ocet výborně funguje na zatuchlé prádlo. Stačí pouze nalít ocet do přihrádky, která je určená na prací prášek. Pozor! Použijte pouze ocet, v kombinaci s pracím prostředkem by se narušila reakce a nedostavil by se tak žádný účinek. Vypráním v kyselé prací lázni odstraníte usazeniny z oblečení. Po vyprání v octu vyperte prádlo klasicky, společně s běžným prostředkem na praní.

Další možností je kypřící prášek do pečiva, tento trik používají mnohé hospodyňky. Při tomto způsobu je potřeba naplnit pračku, do přihrádky přidat prací prášek nebo gel, případně aviváž. Do bubnu pračky  pak přisypte prášek do pečiva, dávkuje se jeden pytlík na jedno praní. Kypřící prášek dokonale odstraní zatuchlinu, osvěží prádlo a dokonce i rozjasní barvy.

Dalším tipem, který spolehlivě odstraní zápach, je jedlá soda. Soda patří mezi účinné pohlcovače zápachu. Je potřeba vložit zatuchlé prádlo do pytle a k němu přisypat jedlou sodu, kterou je potřeba nechat působit několik hodin, nejlépe přes noc. Před vypráním prádlo oprašte a vložte jej do pračky společně s pracím prostředkem. Účinek můžete zesílit pomocí již zmíněného octa nebo prášku do pečiva. Jen pozor, soda je dost agresivní prostředek, který se musí používat s rozumem a opatrností, může totiž nenávratně poškodit vlákna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články