Jak se postarat o jahodníky před zimou? Dopřejte jim právě teď tuto péči a v příštím roce se dočkáte neuvěřitelně bohaté sklizně

                   

S příchodem podzimu je na zahradě nejvíce práce a speciální péči potřebují i jahody. Pokud těmto malým ovocným rostlinkám dopřejete vše, co potřebují, další rok vás odmění velkým množstvím chutných plodů. Pokud na ně ale zapomenete, sklizeň vás bude čekat buď velmi chudá, nebo dokonce žádná.  

Jahodám svědčí menší sestřih 

Pokud máte rostliny jahodníku již třetím rokem, je na čase je odstranit. Tyto rostliny ztrácí schopnost plodit a jsou zdrojem houbových a virových chorob. Potom, co staré jahodníky ze záhonu vytrhnete, půdu po nich zkypřete a vysaďte nové mladé rostliny. Ideálním obdobím pro toto opatření je období od srpna do konce září, aby si rostliny navykly na nové prostředí a řádně pustily kořeny.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Co se týče ostatních mladších rostlin, okopejte je a zbavte je nevzhledných listů. Dbejte však na to, abyste je nesesekli víc než na 5 cm, ochráníte tak jahodníkové srdéčko před nepříznivým zimním počasím. Do začátku zimy jahodníky opět hustě obrostou. U stále plodících odrůd tento krok neprovádějte, nestihly by listy obnovit. Krácení listů se vyhněte také u mladých porostů a přešlechtěných odrůd.  

Ochraňte jahody před zimou 

I po sklizni dopřejte svým jahodníkům dostatečnou zálivku, jelikož nemají dobře rozvinutý kořenový systém. Nedokážou si tak vzít z půdy dostatek vody a vy jim musíte pomoci. Existují však odrůdy odolné proti suchu, jako je např. Senga sengana. Od půlky září můžete jahodník přihnojit hnojivy bohatými na fosfor, draslík a vápník ve formě uhličitanu vápenatého. Nezapomeňte si přečíst návod a aplikujte podle něj správné množství. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Nakonec nesmíte zapomenout jahody přikrýt a ochránit je tak před mrazem. Použít můžete např. slámu nebo shrabané listí. Zakrýt můžete i meziřádkové prostory, na které je vhodné použít vrstvu kompostu. Pokud s sebou zima přinese holomrazy, schovejte jahody pod netkanou textilii, která je ochrání lépe. V případě stále plodících odrůd a mladých porostů, které jsou na zimu náchylnější, použijte netkanou textilii i během mírné zimy.  

Během podzimu je vhodný čas pro výsadbu nových jahod. Podívejte se, jak na to, krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články