Péče o hrozny v červnu: Chce to prostřihování a 2 kbelíky vody pod každý keř

Vinná réva není na pěstování náročná, ovšem musíte se o ni správně postarat. Vezměte si proto k ruce nůžky a kbelík.

Péče o hrozny v červenci musí zahrnovat prořez a zálivku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hrozny jsou nejen chutným ovocem, ale také celosvětově významnou hospodářskou plodinou. Nemusíte z nich právě vyrábět víno, abyste je mohli úspěšné pěstovat na zahradě. Lahodné bobulky jsou totiž skvělé i k přímé spotřebě.

Řez vinné révy

Pěstování vinné révy na mřížích umožňuje lepší oslunění a cirkulaci vzduchu v koruně. Mezi běžné systémy školení patří systém několika horizontálních provázků, který zahrnuje horizontální vyvazování ramen révy, a systém pergoly, který je ideální pro maximalizaci prostoru na malých plochách. V obou případech je však třeba se o rostlinu řádně postarat, jak píše web Gardenex.

Řez je nezbytný pro kontrolu růstu révy a zajištění plodné úrody. Pomáhá odstraňovat přebytečné výhony, které mohou vést k přeplnění koruny. Řez by se měl provádět koncem zimy nebo brzy na jaře, než začne proudit míza. Odstraňte všechny nemocné nebo poškozené části a omezte počet plodících prýtů, abyste podpořili zdravější hrozny. Ovšem pokud si jakýchkoli potíží všimnete i během června a července, klidně nůžky do ruky vezměte také. Odstraněním nemocných a poškozených částí totiž zabráníte šíření patogenů do zdravých částí rostliny.

Zavlažování a mulčování

Vinná réva obvykle vyžaduje přibližně 1 až 2 kbelíky vody na rostlinu týdně v závislosti na povětrnostních podmínkách. Během horkých a suchých období je třeba podle webu Farms množství vody o něco navýšit, aby se zabránilo smršťování a praskání bobulí.

Jak správně nařízkovat a zasadit vinnou révu, aby se dobře zakořenila a hojně plodila

Nezapomeňte ani na mulčování

Mulčování pomáhá udržovat půdní vlhkost a potlačovat plevel. Pro révu se nejlépe hodí levné organické mulče, jako je například sláma, kůra nebo posekaná tráva. Jsou totiž prospěšné hned dvakrát – půdu zakryjí a zároveň do ní při rozkladu dodávají živiny.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos úroda vinné révy opravdu vydařila, musíte se o ni správně postarat. Důležitý je řez i dostatečná zálivka.

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Plodiny vinné révy mohou být napadeny řadou škůdců – mezi největší potížisty patří molice a svilušky. Pomoci vám prosti nim může třeba česnekový postřik, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti podrobně psali.

Jak se o vinnou révu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články