Vánoční stromek vyhazujeme až na jaře. Tchýně mi poradila tip, díky kterému vydrží krásný a svěží dlouhé týdny

Vánoční stromeček vyžaduje správnou péči. Pokud se mu jí nedostává, ztrácí zelenou barvu a opadává. Stačí však dodržet několik zásad a bude dlouhou dobu jako čerstvě uříznutý.

i Zdroj fotografie: Freepik / Jonathansammy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vánoční stromeček nesmí na Vánoce chybět snad v žádné domácnosti, obzvlášť jsou-li v ní děti. Někdo volí umělý stromek, o který se nemusí starat, jiní dávají přednost živému. A není divu, vůně jehličí umocňuje vánoční atmosféru. Budete-li se o stromeček správně starat, nemusíte se bát, že se tento symbol Vánoc změní ve zdroj nepořádku z opadaného jehličí. Při dodržení několika pravidel není péče o stromek nijak složitá.

Živý vánoční stromeček a péče

Vybrali jste už vánoční stromeček? Je jedno, zda jste zvolili smrček, jedličku nebo borovici, postup je ve všech případech stejný. Pokud se ještě nechcete vrhnout na zdobení a potřebujete stromek chvíli někde skladovat, vyberte mu chladné místo a dejte ho do nádoby s vodou. Můžete seříznout z kmene cca 2 cm široký rovný kus, stromek tak bude lépe nasávat vláhu. Nechte ho v přepravní síťce a před umístěním do vytápěného pokoje ho dejte aklimatizovat do chladnější místnosti, třeba na chodbu.

Stojan na vánoční stromeček

Život vánočnímu stromečku pomůže prodloužit vhodný stojan, do kterého stromek umístíte. Stromky jsou náročné na zálivku, proto je potřeba vodu kontrolovat a doplňovat pravidelně. Na trhu jsou k sehnání stojany s nádržkou na vodu. Cena je sice vyšší, ale ušetří vám práci s úklidem popadaného jehličí, až strom začne usychat. Před nasazením do stojanu už kmen nijak neseřezávejte. Teprve když je stromek nasazený, sundejte z něj síť.

Vánoční stromeček na správném místě

Při umístění vánočního stromečku v bytě neberte v potaz jen to, kde bude vypadat nejlépe, ale také kde se mu bude nejlépe dařit, a především, kde je jeho umístění bezpečné. Vyhněte se raději blízkosti dveří a jídelního stolu. Nejlépe se stromečku bude dařit v nepřetopené místnosti. Neumisťujte ho ke zdroji tepla, jakým je krb, topení nebo televizor. Stromečku neprospějí ani přímé sluneční paprsky nebo podlahové vytápění. To lze vyřešit folií, kterou stromek podložíte.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak stromečku přilepšit

Už jste stromečku vybrali to správné místo, kde se bude vyjímat a kde se mu bude dařit. Teď již ho můžete ozdobit a kochat se jeho krásou. Aby vám tato podívaná vydržela co nejdéle, můžete stromku přilepšovat pravidelným rosením vodou z rozprašovače. Krom toho můžete stromeček „přikrmovat“ speciální výživou určenou pro řezané vánoční stromky. Odvděčí se vám za to svěžím vzhledem až po několik týdnů.

Jak pečujete o vánoční stromeček?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články