Česnek je nejen v české gastronomii nenahraditelný. Svou specifickou chutí a vůní je oblíbeným kořením jak do polévek, tak mas nebo omáček. Vypěstovat si ho můžete snadno i doma a mít ho k dispozici po celý rok. Není to nic složitého a mít česnek kdykoliv po ruce je velkou výhodou.
Nemusíte být mistrem v kuchyni, abyste si vypěstovali česnek
K pěstování česnek vám stačí znát pouze základní principy. V první fázi nebudete potřebovat pozemky ani zavlažování. Na konci článku navíc najdete také recept na pastu.
Budete potřebovat pouze:
- 1 plastovou lahev, nejlépe o objemu 0,5 litrů
- Stroužek česneku
Pěstování na okenním parapetu není nic složitého.
Vezměte lahev jakékoliv velikosti, ale pro začátek bude stačit menší o objemu 0,5 litru. Horní část lahve odřízněte a okraj trochu uhlaďte. K tomu vám pomůže rozpálená žehlička.
Poté láhev naplňte po okraj vodou a do ní položte jeden stroužek.
Lahvičku následně odložte na odlehlé místo, a za 1 až 2 týdny uvidíte první zelené nitě.
Jakmile česnek dostatečně doroste, můžete ho zasadit do květináče s hlínou.
Česnekový krém z několika ingrediencí
Kořeněnou pastu si můžete natřít na chleba, můžete jí podávat jako omáčku k masovým jídlům nebo ji dokonce přidat i do polévek. Pastu můžete uchovat v ledničce po několik týdnů, stačí ji dát do nádoby a tu pevně zavřít, ani vůni nenasály také další potraviny.
Na recept budete potřebovat 500 gramů zeleného česneku, 2 lžíce soli, 1 čajovou lžičku čerstvě mletého černého pepře, 2 čajové lžičky grilovacího koření a 100 ml olivového oleje.
Příprava receptu je také jednoduchá, stačí jen smíchat všechny suroviny a koření. Nejlépe pastu vyrobíte v mixéru. Poté přidejte ještě olej a znovu promíchejte. Tuto směs pak dejte do suché a čisté nádoby, kterou pevně uzavřete a dejte do lednice.
Zelené stroužky česneku také dobře dezinfikují vzduch v místnostech. Hodí se tedy nejen k jídlu, ale také budou zdobit vás obývací pokoj. Díky nenáročnosti česneku ho můžete sami pěstovat.