Pěstování sazenic podle čínských metod. Mnoho zahradníků to dělá právě tak

                   

Tuto metodu pocházející z čínské tradice využívá stále více zkušených zahrádkářů napříč celým světem. Vypěstovat si rajčata tímto způsobem můžete i vy. Jak na to?

1.     Příprava půdy

Zemina by měla být výživná s neutrálním Ph, tedy ne příliš kyselá. Přidat můžete i přiměřené množství rašeliny. Před výsadbou půdu zalijte 1,5 % roztokem manganu o teplotě 50 stupňů. Právě mangan přispívá ke správnému vývoji rostlin, jeho nedostatek se může projevit jejich postupným chřadnutím.

2.     Výběr a úprava semen

Pečlivým výběrem semen lze předejít celé řadě budoucích problémů. Vybíráme pouze ta bez viditelného poškození, dostatečně velká a správného tvaru. Následně vybraná semena stratifikujeme. K tomu budeme potřebovat infuzi dřevěného popela. Její přiměřené množství (v závislosti na počet semen) zalijeme vroucí vodou. Takto připravený roztok necháme odstát pod dobu cca 2 dnů. Na látkový kapesníček rozložíme jednotlivá semena a zalijeme je roztokem. Necháme 1 den působit. Poté semena vyjmeme a opláchneme roztokem manganu. Necháme působit nejlépe přes noc. Následně přidáme stimulant růstu a na den vložíme odpočinout do ledničky. Semena poté můžeme zasadit do půdy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

3.     Příprava nádoby

Na dno květináče vložíme vhodný podklad, který zabrání přílišnému protékání vody a vypadávání hlíny. Vhodné jsou například ploché kameny či kusy cihly. Na ně nasypeme předem připravenou zeminu.

4.     Zasetí semen

V zemině připravíme brázdy. Do nich rozmístíme semena, a to nejlépe dle schématu 4×2 cm. Semena přikryjeme vrstvou hlíny, tu jemně navlhčíme lahví s postřikovačem a přikryjeme lehkou fólií. Květináč umístíme na parapet. Vývoj rostlinek je nutné pečlivě sledovat, jakmile se objeví stonek, fólii odstraníme.

Následná péče

Sazenice rajčat potřebují dostatečný přísun světla, a to nejlépe po dobu 12 hodin denně. Pro tento účel můžete využít i k tomu určené fytolampy.

Již u mladých rostlinek je vhodné začít s kalením. K tomu je třeba snížit teplotu místnosti. Ta by se měla pohybovat okolo 20 °C. Takto sazenice ponechejte pár dnů a poté je na 2-3 dny umístěte do temného prostředí s teplotou kolem 15 °C.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články