Pět květin pro líné pěstitele, které pokvetou opravdu celý rok a vyžadují minimum péče

                   

Víme, jak si zahradu zaplnit květy, které vydrží až do prvních mrazíků. Zjistěte spolu s námi, jak pěstovat petúnie, ibišek, aksamitník, pelargonie a rozchodník. Stačí několik základních pravidel péče a získáte záplavu barev opravdu po celý rok. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Začněte výběrem toho správného stanoviště a zjistěte si, co přesně vaše nové květinové krásky potřebují.

Petúnie umí terasy i balkony zaplavit květy

Petúnie (Petunia) patří k neodmyslitelným stálicím mezi letničkami. Při péči o ně však můžeme udělat celou řadu chyb a nejvíce se jich týká správné výživy. Jsou to takoví otesánci květinové říše. Potřebují hnojení každý týden, a to vždy maximálně komplexní. Nevystačí si s výživovými granulemi na celý rok, přednost dají tekuté závlaze s fosforem a draslíkem. Naopak dusíku potřebují minimum. Svědčí jim slunce a ochrana před deštěm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ibišky jako kvetoucí nezmarové

Také nedáte dopustit na tyto exotické krasavce? Pak byste měli vědět, že ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) i ibišek syrský (Hibiscus syriacus) prosperují v našich zahradách velmi dobře. Měli byste pouze dbát na jejich správnou zálivku. Půda okolo nich by neměla nikdy vyschnout, což můžete zajistit použitím správného mulče, který zeminu ochrání před nadměrným výparem vlhkosti. Další péče je už nenáročná.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Aksamitníky alias afrikány budou prosperovat jen na slunci

Máte záhon, kam téměř po celý den praží slunce? Pak si pořiďte aksamitník (Tagetes), nazývaný též lidově afrikán. I když nevyniká právě příjemnou vůní, v porovnání s množstvím barevných kultivarů a odolných květů bude tato nevýhoda rychle zapomenuta. Potřebuje pouze propustnou půdu a čas od času přihnojení komplexním hnojivem. A pokud ho navíc budete zbavovat i odkvetlých květů, zastaví jeho krásu opravdu až mrazy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Muškáty se správnou výživou pokvetou neustále

Vůbec nezáleží na tom, zda do truhlíků či květináčů vysadíte pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), jejich nenáročné příbuzné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) anebo vsadíte tak trochu na exotiku a pořídíte si velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum). Všechny vás dokážou hojně zásobit květy až do zámrzu. Musíte je však pravidelně hnojit (nejlépe každý týden) a pravidelně odstraňovat staré květy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rozchodníkům se bude dařit opravdu kdekoli

Chcete rostlinu nenáročnou na zálivku, ovšem s krásnými květy? Pak se vám dozajista zalíbí sukulentní rozchodníky. Nejčastěji se na našich zahradách objevuje rozchodník bílý (Sedum album), rozchodník suchomilný (Sedum rupestre) a rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare, syn. Sedum boloniense), ale chybu neuděláte ani při sázce na jiné druhy. Potřebují jen slunce a písčitou půdu. Se vším ostatním si hravě poradí sám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články