Plastová okna v bytě či domě přepněte na zimní režim a ušetřete za vytápění

                   

Plastová okna jsou dnes součástí většiny domácností. Nabízí je široká škála firem, proto je dnes velmi jednoduché najít právě ta, po kterých toužíme. V nabídce jsou různé velikosti, styly provedení i barvy. V převážné většině je společnostmi slibována životnost 50 let, ale málokterá své zákazníky poučí, jak se o taková okna starat.

Výhody plastových oken

  • Nižší cena – Věřte nebo ne, ale tento druh oken patří mezi levnější varianty.
  • Snadná údržba – Promazávání a seřizování se nevyhnete, avšak oproti dřevěným oknům odpadá starost o pravidelný nátěr.
  • Odolnost – Tato okna lépe odolávají škodlivým částicím v čistidlech či zvýšené vlhkosti.
  • Variabilita – Dnes je na trhu k dostání široká nabídka tvarů, odstínů i možností tónování.
  • Tepelná izolace – Velmi častým důvodem, proč zákazníci po této variantě sahají, je jejich vysoká funkčnost v oblasti tepelné izolace. Jejich izolační vlastnosti pomohou, obzvláště v zimních měsících, s úsporou za náklady na vytápění.

Zazimování

Chcete-li pomoci životnosti oken, je dobré využít přepnutí do zimního režimu. Byť jste o této možnosti při jejich instalaci zřejmě neslyšeli, vězte, že ji oceníte. Nejen z hlediska jejich stárnutí, ale také v jejich údržbě uvnitř místnosti. Zimní režim zamezí vzniku loužiček na parapetu i plísni kolem rámu.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Postačí Vám pouze šikovné ruce a imbus. Při otevření okna si povšimněte kovového rámu na otvíratelném křídle. Právě na něm naleznete jakýsi „čudlík,“ který může mít více podob. Jednou z nich je šestihran, pod kterým najdete tečku. Za pomoci imbusu otočíte čudlíkem ve směru, kterým to půjde. Dalším způsobem značení je rovná čára uprostřed čudlíku. Je-li tato čára svisle, máte nastavený zimní režim. Otočíte-li ji do vodorovné polohy, nastavili jste režim letní.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Stejně tak, jako každý rok na zimu chystáte své tělo, domov i auto, zazimujte i svá okna. Nejen, že si ušetříte spoustu práce, ale zároveň i úspor, které by Vám v letním režimu utíkaly oknem ven.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články