Pletené pantofle na dvou jehlách, které zvládne naprostý začátečník

                   

Pletení rozhodně není jen doménou našich babiček a prababiček. Čím dál více se mu věnují i mladší dámy, někdy dokonce i zapálení pánové. Vánoční svátky jsou téměř za humny, a tak si s námi můžete vyrobit originální dárek v podobě hřejivých „papučí“. Hlavně ženy si je zamilují. Na podzimní a zimní chladné dny jsou jako dělané. A ručně dělaný dárek od srdce je přeci ten nejcennější. Zkuste to.

Jak postupovat při výrobě pletených „papučí“

Aby byl váš pletený výtvor dokonalý, postupujte dle těchto kroků:

  • Nejprve si pořiďte následující materiál: 2 kulaté pletací jehlice, 2 silnější příze různých barev, 1 jehlu s velkým uchem a nůžky. S těmito pomůckami vyrobíte „papuče“ o velikosti cca 37.
  • Dále si na jehlicích udělejte 45 oček (stehů) a takto upleťte pás o délce dvaceti centimetrů. Na začátku pletení ponechejte volný delší kus příze.
  • Posléze pokračujte tak, že si vytočíte 56 řad, které budou široké asi 13 centimetrů. Proces uzavřete 23 očky.
  • Od 24 stehu pokračujte v pletení s přízí jiné barvy. Upleťte cca 25 řad. Na konci bude mít dvoubarevný pás délku asi dvacet centimetrů. Na konci pletení nechte opět delší kus provázku.

Jak pokračovat dál, aby byly „papuče“ kompletní?

Volné konce příze navlékněte následně do jehly a upletené strany postupně sešijte k sobě. V další fázi také sešijte patu.

Až sešívání dokončíte, vznikne vám již hotová „papuče“. Konce dobře utáhněte a zauzlujte.

Pokud budete chtít svůj dárek ještě vylepšit, můžete vytvořit jednoduchou bambulku na přední část, kterou vyrobíte takto: z kartonové krabice si vystřihněte dvě kolečka s otvorem.

Jejich okraj by měl být široký cca 2 centimetry. Pak otvorem provlékejte přízi, abyste karton zcela omotali. Nakonec okraje nastřihněte ostrými nůžkami a přízi spojte jedním delším provázkem, který vložíte doprostřed koleček a utáhnete.

Tím vám vznikne pěkná bambule. Dle průměru kolečka si určíte, jak ji chcete velkou. Pak už zbývá bambuli jen připevnit k „papučím“ a máte hotovo.

V případě, že si nebudete vědět rady s pletením, požádejte svou babičku, prababičku o pomoc, nebo zhlédněte jakékoliv instruktážní video na internetu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články