Po sklizni musí skleník projít důležitou úpravou: Odstranění starých rostlin a dezinfekce jsou základem

Aby vám skleník sloužil příští rok stejně spolehlivě jako letos, musíte se o něj správně postarat. Zásadních je hned několik kroků.

i Zdroj fotografie: Fredy.00 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

První krok při údržbě skleníku začíná hned po sklizni posledního ovoce a zeleniny. Starý rostlinný materiál totiž může být místem výskytu chorob a škůdců. Jeho rychlé odstranění minimalizuje riziko přenosu těchto problémů na nové plodiny.

Proč začít právě rostlinami

Odstranění zbytků rostlin pomáhá podle informací od Agriseta zlepšit cirkulaci vzduchu, což je zásadní pro prevenci růstu plísní a udržení zdravějšího prostředí pro pěstování. Po odstranění staré zeleně navíc ztrácejí plevele svou konkurenční výhodu, což usnadňuje jejich regulaci a likvidaci.

Vnitřek skleníku s rajčaty

Co s půdou ve skleníku po úrodě rajčat a paprik: Skvělou dezinfekci zařídí mangan

Zbavit se starých rostlin, dezinfikovat půdu, vyčistit skleník a navézt novou zeminu – to je základ, který byste svému skleníku měli věnovat iZdroj fotografie: Freepik
Zbavit se starých rostlin, dezinfikovat půdu, vyčistit skleník a navézt novou zeminu – to je základ, který byste svému skleníku měli věnovat.

Dezinfekce půdy a povrchu

Jakmile jsou staré rostliny odstraněny, je čas zaměřit se na čistotu půdy a konstrukčních prvků skleníku. To je dobré rozdělit do několika kroků.

  • Pokud se u vás v minulosti vyskytly choroby přenášené půdou, zvažte metody použití ekologicky bezpečných chemikálií. Při mírných problémech může stačit důkladné obracení půdy, které substrát ozdraví. Naopak v případě těžších infekcí je lepší zeminu kompletně vyměnit.
  • K čištění všech povrchů včetně stěn, podlah a lavic ve skleníku použijte dezinfekční roztok. Zvláštní pozornost věnujte běžným kontaktním místům, jako jsou kliky dveří a nářadí.
  • Dezinfikujte také veškeré zahradnické nářadí a vybavení používané během sezóny, abyste zabránili křížové kontaminaci.

Pozornost věnujte i plášti

Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození vnějšího pláště ( rozbité sklo nebo prasklé plastové kryty vyměňte nebo opravte, aby bylo zachováno izolované prostředí). Také vyčistěte a zkontrolujte ventilační systémy a pokud je to třeba, otestujte pH půdy. Kyselou můžete vylepšit vápnem, tu příliš zásaditou zase rašelinou.

Jak bez problémů sklízet zeleninu i v zimních měsících? Pomůže geniálně jednoduchý slaměný skleník

Příprava rajčatových záhonů na příští sezónu je důležitá už teď – odvděčí se vám mnohem větší úrodou iZdroj fotografie: Freepik
Když skleník pro aktuální sezónu doslouží, je třeba se o něj řádně postarat. To se neobejde bez několika důležitých kroků.

Radu na závěr nám dal zahradník Lukáš N. z Radostovic: „Zvažte také střídání druhů plodin pěstovaných v různých částech skleníku, abyste zabránili vyčerpání půdy a omezili hromadění škůdců. Udělat si plán výsadby na příští rok už letos, kdy máte umístění již odplozených rostlin čerstvě v paměti, se opravdu vyplatí.“

Jak se o svůj skleník staráte na konci sezóny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články