Kopřivy sbírané na podzim v sobě ukrývají velkou sílu. Jak je správně sušit, aby vydržely opravdu dlouho a neztratily vitamíny?

                   

Rostou za každým plotem, a přesto je stále nedokážeme ocenit tak, jak by si zasloužily. A i když se kopřivy v našich kuchyních objevují spíše na jaře, sbírat je můžeme i na podzim. I teď je totiž lze zpracovat na zdravé a chutné jídlo, anebo můžete vsadit na jejich léčivé účinky. Má to však jednu podmínku. Kopřivy můžete sbírat jenom tam, kde jste je v průběhu léta posekali, a ony teď začínají opět obrážet.

Kdy sbírat kopřivy na podzim

Během jara se kopřivy sbírají především proto, že ještě nehrozí jejich vybíhání do květu. Nejmladší listy obsahují nejvíce účinných látek a nezáleží na tom, jestli vás na stráni zaujme kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo její méně známá příbuzná kopřiva žahavka (Urtica urens). Léčivé jsou totiž obě. Nabídnou vám celou řadu vitamínů, minerálů a dalších cenných látek.

  • Kopřivy vás zásobí vitamíny A, B, C a E,
  • ale také železem, vápníkem a draslíkem.
iZdroj fotografie: Pixabay

Kde rostou kopřivy vhodné na sběr

Najdete je všude tam, kde je vlhko a dostatek živin. Nikdy je však nesbírejte podél rušné silnice nebo na jiných znečištěných místech. Vybavte se dlouhými rukávy a rukavicemi. Kopřivy poté jednoduše sbírejte tak, že do prstů uchopíte vršek rostliny a odříznete celý vrchol se čtyřmi vrchními listy. Starší listy už nesbírejte, obsahují příliš mnoho nežádoucích látek. A co si s nimi počít dál?

Jak sušit kopřivy, aby dlouho vydržely

Další zpracování kopřivy není nijak složité. Nasbíranou nať nejdříve namočte do studené vody, abyste z ní smyli prach, hmyz a další nečistoty. Kopřivy poté rozložte na papír (dobře osušené) a sušte je ve stínu na dostatečně větraném místě, dokud mezi prsty nezačnou šustit. A jak je upravit pro použití v kuchyni? Zatímco se kopřivy odmáčí, postavte na sporák velký hrnec osolené vody. Jakmile ji přivedete k varu, vhoďte kopřivy dovnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale ne na příliš dlouho. Odpočítejte si minutu nebo dvě a poté kopřivy blanšírujte. To uděláte tak, že je z vařící vody rychle vytáhnete a ponoříte do co nejchladnější vody (klidně ji můžete ochladit i kousky ledu). Takto upravené kopřivy si uchovají nádherně zelenou barvu a používají se jako špenát. Vodu z blanšírování však nevyhazujte, přidejte ji do polévek. Obsahuje v sobě spoustu cenných živin.

Kopřivy a jejich využití v léčitelství

Ovšem sušení kopřiv může probíhat i kvůli farmaceutickým účelům. Používají se třeba jako čaj na detoxikaci těla. Zajistí vám však také očistu, která dokáže nastartovat tolik ceněné hubnutí. Rovněž stimulují fungování slinivky, jater, žaludku a žlučníku. A abychom nezapomněli – kopřiva (žahavka i dvoudomá) odstraňuje z našeho organismu toxiny, a tím účinně eliminuje jarní únavu i obávanou podzimní depresi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak sušit kopřivy na čaj

Chcete si připravit čaj? Pak dbejte na to, aby kopřivová nať nikdy nezčernala, poté totiž většinu svých cenných látek ztrácí. A jak kopřivový čaj připravit? Sušené listy v množství jedné lžičky nasypte do šálku a zalijte vroucí vodou. Přikryjte ho talířkem a nechte stát maximálně pět minut. Nakonec vodu sceďte a vypijte. Kopřivový čaj můžete také přisladit cukrem, medem nebo třeba marmeládou či jinými sladidly. Pijte ho 3x denně 2–3 týdny.

Věděli jste, že ještě silnější účinky než kopřivové listy vám nabídne kopřivové semínko? Použijte ho tím správným způsobem a vylepšete si zdraví
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články