Jak prodloužit dobu květu růží: Na podzim pomůže prostřihávání

Teplé podzimní dny byste měli využít k přípravě zahrady a trvalek na zimní sezonu. Právě nastává ideální doba k prořezávání růží, což vám v příštím roce zajistí více květů.

Když růže nekvetou ani nerostou, zaměřte se na nejčastější chyby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže patří mezi nejoblíbenější okrasnou rostlinu, která nesmí chybět téměř na žádné zahradě. Abyste si její krásu a zářivé květy však mohli dosyta užít, musíte jí zajistit ty nejlepší životní podmínky a dopřát tu nejlepší péči. K tomu patří také pravidelné podzimní prořezávání. Zjistěte, jak tyto okrasné keře před zimou správně prostříhat a v příští sezoně vám růže pokvetou více i déle, jak potvrzují i informace na webu Českéstavby.cz. Tento způsob péče se osvědčil i mě, takže ho ráda doporučím dál.

Jak správně o růže pečovat

V případě, že patří růže i mezi vaše oblíbené květiny, pak byste měli vědět, kdy a jak je ideálně prostříhat, a co všechno ke svému vývoji a růstu potřebují. Jedině tak jim zajistíte ideální podmínky a dostatek energie, aby mohly bohatě kvést. Důležité je nezanedbat jejich podzimní úpravu a vhodným způsobem keře zbavit přebytečných výhonků. To vám v příštím roce zajistí skvělé výsledky.

Nezapomeňte růže pohnojit

Používáním vhodné hnojící směsi dodáte rostlinám nejen veškeré potřebné živiny, ale podpoříte tím i jejich zdraví a imunitní systém. Celkově tak budou mnohem silnější, zdravější a odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním i útokům škůdců. Podzimním hnojením navíc doplníte vyčerpané zásoby potřebných prvků v půdě, které pomohou rostlinám přečkat až do jara, kdy se díky tomu nastartuje jejich rychlý vývoj a růst.

Čím hnojit růže na podzim

Nemusíte přitom nutně kupovat drahé chemické směsi. Jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.cz, na podzim potřebují růže především fosfor a draslík. Dusík podporuje rozvoj jejich zelených částí, a proto se doplňuje zpravidla ze začátku jara. Jako vynikající hnojivo vám poslouží také vyzrálý kompost nebo hnůj, který zároveň poslouží jako mulčovací směs. Tím ochráníte růže před mrazem a podpoříte schopnost půdy zadržovat vodu.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak prořezávat růže na podzim

Uschlé květy byste nikdy na stoncích nechávat neměli, protože ubírají keři živiny. Měli byste proto pravidelně všechny uschlé květy i s částí stonku. Ten byste však neměli zastřihávat příliš nízko, protože pak budete na další květ čekat mnohem déle. Podle portálu Zahradkářskáporadna.cz byste měli řez provádět mezi 5. – 8. očkem, což je místo, odkud vyrůstají větvičky s lístky. Od očka pak střih proveďte ve vzdálenosti 1 – 2 cm.

Zbavit byste se však měli také všech nemocných a poškozených výhonků, které zabírají zbytečně místo. Tím vytvoříte prostor pro vývoj nových a zabráníte případnému šíření chorob (mezi ty nejčastější patří černá skvrnitost nebo rzivost, jak jsme už na našem webu také informovali). Jarmila K. z Vrbna radí: ,,Své milované růžové keře prostřihávám vždy ke konci října. Vím, že jedině tak budou mou zahradu v příštím roce zdobit nádhernými květy.”

Jak prostřihávat růže na podzim

Jak prostřiháváte růže na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články