I přestože koberec pravidelně luxujete a jednou za čas tepujete, zůstávají v něm zpravidla dlouhodobě ulpělá špína a nečistoty, které mohou vytvářet nevzhledné skvrny nebo způsobovat postupné šednutí barev. Tyto odolné nečistoty lze účinně odstraňovat mokrým procesem chemickou cestou nebo speciálními přístroji. Daná metoda je však velmi drahá a obvykle se vyznačuje také nepříjemnými výpary, jež ještě dlouho zůstávají v pokoji, v němž čištění proběhlo.
Stejného efektu je možné dosáhnout také suchým procesem, který aplikuje běžně dostupné prostředky. Pojďme se podívat, jak na odolnou špínu na koberci.
Prostředky pro odstranění odolné špíny z koberce
V případě, že je váš koberec dlouhodobě plný prachu a nepomáhá běžná údržba, je vhodné aplikovat následující postup, na který stačí pouze kuchyňská sůl a jedlá soda. Tyto dvě ingredience se používají v poměru 1:1 a je potřeba je před aplikací důkladně promíchat v čisté nádobě. Míchání by mělo směs dostatečně homogenizovat, proto jej nepodceňujte a dejte si na něm záležet.
Nanášení domácího prostředku na čištění koberců
Připravenou směs je potřeba v hrubé vrstvě nanést na koberec a řádně uhladit. Vrstva by měla být rovnoměrná a viditelně pokrývat celou plochu koberce, vtírat by se měla důkladně – v případě potřeby ji můžete do koberce zašlapat. Po pokrytí a zašlapání je potřeba směs nechat minimálně půl hodiny působit, ideální je však nechat ji v koberci několik hodin. Poté se směs z koberce vysává vysavačem nastaveným na nejvyšší výkon. Směs vysávejte postupně po malých plochách, abyste sůl i sodu ze struktury koberce zcela odstranili. Na závěr čištění je nutné také vyměnit sběrnou nádobu vysavače, jelikož by při dalším užívání nemusel správně fungovat. Pokud máte možnost, odneste koberec ven a pořádně jej vyklepejte, abyste dostali z textury i veškerá rezidua směsi.