To, v jaké pozici pes spí, je opravdu důležité. Leckdy jde o první příznak vážných emočních nebo zdravotních problémů před smrtí

                   

Stejně jako lidé mívají i psi zpravidla oblíbenou polohu, ve které nejčastěji spí. Pokud se ovšem jejich návyky ze dne na den změní anebo vám na celém procesu zkrátka a dobře bude připadat něco nepřirozeného, měli byste dát na své instinkty. I tato zdánlivá drobná změna v životě vašeho mazlíčka totiž může být signálem velmi závažných obtíží. Zjistěte, jaké mohou být příznaky tohoto stavu a co proti tomu dělat.

Pozice sfingy není pro spánek typická

Co si pod tímto pojmem představit? Psí spíše pololeží na břiše s hlavou odpočívající mezi předními packami. Pokud si myslíte, že nejde o pozici pro spánek právě pohodlnou, nemýlíte se. Zaujímají ji jen psi, kteří mají dojem, že budou muset rychle utéct nebo reagovat na vzniklou situaci. Nečekejte tedy, že by si v této poloze hluboce odpočinul. Pokud byste ho takto viděli spávat častěji, může to ukazovat na nějaký neurologický problém nebo stres.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na boku spí hlavně štěňata

Položení na jednom boku je leckdy příjemné i pro lidi. Psi se navíc při této poloze dokážou doslova roztáhnout do délky tak, že natáhnou přední i zadní packy. Často se objevuje u štěňat nebo také u starších psů, kteří mají problémy se svým pohybovým aparátem (obvykle s klouby). Když se však objevuje i v jiných případech, nijak to nevadí. Značí totiž, že se pes cítí bezpečně a svůj odpočinek si tedy užívá na maximum.

Alternativou této pozice je spánek na zádech s dokonale odhaleným břichem. Spodní tlapky bývají volně nataženy za sebe, horní zase skrčené v pohotovostní poloze. Opět jde o známku maximálního uvolnění a relaxace. Pes vám vlastně říká, že aktuálně odpočívá, ovšem vždy je připraven na nové zážitky. Pokud si s ním tedy chcete hrát, nemusíte čekat, až se vzbudí. Rychle se opět vrátí do akce, vlastně vás k tomu svou polohou pobízí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poloha klubíčka a vybízí k ostražitosti

Tuto pozici by spokojený pes zaujímat obvykle neměl. A proč? Vzpomeňte si na situace, kdy máte tendenci choulit se do klubíčka vy. Pravděpodobně se v takové situaci:

  • necítíte pohodlně,
  • je vám zima,
  • máte obavy,
  • trpíte stresem apod.

Pokud tedy pes v takovéto pozici spí, značí to, že je mu zima anebo se u vás jednoduše necítí bezpečně. Jestliže si domů přinesete pejska z útulku nebo štěně, dejte jim čas. Během několika dní by měla tato pozice sama od sebe zmizet. Pokud tomu tak nebude, je třeba začít pátrat po příčině.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spaní na opěrce gauče značí problém

Jestliže váš pes vyhledává opěrku gauče jako polštář odjakživa, nejspíše se nic neděje. Pokud to však začne dělat bez předchozího varování, může to značit, že má problémy s dýcháním. Trápí ho tedy pravděpodobně nachlazení, astma apod. Je tedy rozhodně na místě s ním navštívit veterináře. Ale než to uděláte, sepište si další chování, které se vám v posledních dnech zdálo nápadné nebo nezvyklé. Veterináři to může pomoci s diagnostikou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A jakou nejoblíbenější polohu pro spánek má váš pes?

Psi jsou dokonalými každodenními společníky. Dokažte jim, že je milujete, díky těmto tipům
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články