Pomelo neboli šedok se řadí mezi velice oblíbené druhy exotického ovoce. Roste na stejnojmenném stromě, který můžete znát také pod vědeckým názvem Citrus maxima. Jeho domovinou je jihovýchodní Asie (hlavně Malajsie a Indonésie), Japonsko, Thajsko a Tchaj-wan. Dřevina v těchto oblastech dokáže dorůst do výšky až 12 metrů. Mezi její charakteristiky patří zmíněný jedlý plod až 2 kg těžký, podlouhlé listy s vroubkovanou čepelí a květy bílé barvy.
Proč konzumovat pomelo
Proč je pomelo tak populární? Oplývá totiž velice chutnou dužninou, která může být žlutá, zelená nebo růžová. Jedná se navíc o důležitou součást jídelníčku, jelikož na 100 gramů své váhy obsahuje pouze 38 kcal. Jde rovněž o zásobárnu mnoha vitamínů, mezi než patří:
- vit. A (napomáhá tvorbě nejrůznějších proteinů a podporuje regeneraci buněk),
- vit. skupiny B (mají obrovský vliv na činnost nervové soustavy),
- vit. C (napomáhá při boji s chudokrevností a posiluje imunitu).
Pomelo je bohaté také na tyto živiny:
- draslík (udržuje v těle správnou hladinu krevního tlaku a podporuje tvorbu bílkovin),
- fosfor (společně s vitamínem C a vápníkem má vliv na stav kostí a chrupavek),
- sodík (chrání organismus před rozvojem osteoporózy, stimuluje činnost nervové a oběhové soustavy),
- vápník (podporuje srážlivost krve, má příznivý vliv na srdeční sval).
Jak využít pomelo v receptech
Nevíte, jak pomelo správně oloupat? Možná vás to překvapí, ale na rozdíl od jiných citrusů to jde neuvěřitelně snadno. Stačí, když ostrým nožem naříznete slupku a jedním silným zatáhnutím ji rukama odtrhnete od dužniny. Když máte hotovo, můžete ovoce zkonzumovat syrové nebo z něj vyrobit výbornou marmeládu. Nachystejte si:
- 1 střední pomelo,
- 1 kg pomerančů,
- 2 citrony,
- 3/4 kg cukru,
- 100 g vanilkového cukru.
Veškeré ovoce zbavte slupky a nakrájejte. Poté je zasypte cukrem a nechte alespoň 3 hodiny odpočívat. Pokud citrony a pomeranče nechcete loupat, nechte je před oslazením na 48 hodin ponořené ve vodě. Zbavíte se tak jejich hořkosti. Poté plody nasypte do hrnce a vařte až do změknutí. Nakonec přidejte vanilkový cukr, promíchejte a nalijte do sklenic.
Pěstování pomela v domácích podmínkách
Pomelo můžete dokonce pěstovat jakožto pokojovku. Abyste se ovšem dočkali plodů, musíte si pořídit již vzrostlý stromeček od věrohodného školkaře. Poté je třeba dodržet tyto nároky na pěstování:
- pořízení květináče velkých rozměrů a substrátu pro citrusy,
- pravidelné zalévání a hnojení hnojivy pro citrusovité rostliny,
- přesunutí do místnosti s teplotou 10–12 °C během zimních měsíců.
Bez zimní zahrady nebo ještě lépe skleníku se tak rozhodně neobejdete. I tak však budou plody spíše menší a s průměrnou chutí. Na druhou stranu však nebudou obsahovat žádné pesticidy ani nic podobného.
Jaké další recepty, v nichž dominuje pomelo, znáte?