Starobylý postřik z obyčejného droždí zbaví okurky a rajčata všech obávaných chorob. Jak ho namíchat bezchybně?

                   

Okurky i rajčata nás dokážou během léta zásobit množstvím opravdu chutných plodů. Mnohdy je však umí velmi nepříjemně potrápit nejrůznější choroby. Pokud při jejich zvládání nechcete sahat po chemii, naučte se připravovat šikovný postřik z droždí, který si se všemi choroboplodnými zárodky poradí opravdu rychle.

Stačí jen droždí a voda

A jak si tento malý a levný zázrak připravit? Jednoduše rozpusťte 100 gramů pekařského droždí v 10 litrech vody. Jakmile se mícháním zbavíte všech hrudek, je směs připravena k nalití do rozprašovače. Podmínka úspěchu je jediná – musíte použít pouze čerstvé droždí prodávané v kostkách, to sušené nebude mít zdaleka takový efekt.

Pro lepší účinnost je také zapotřebí pravidelnost. Tento přírodní postřik rajčat a okurek je třeba opakovat každý týden. A ze všeho nejlepší bude ho používat pravidelně už od začátku sezóny jako preventivní opatření. Opravdu – jen levné kvasnice stačí k tomu, abyste se vyhnuli chorobám na rajčatech a okurkách. Je však třeba vždy připravit novou várku.

Použití kvasinek k ochraně rostlin

Postřik z droždí na okurky a rajčata je účinný především na houbové choroby. Uplatní se tedy například v boji proti houbě Botrytis cinerea (obávaná plíseň šedá), nebo proti hnědé hnilobě plodů. A jak vlastně kvasinkový postřik bojuje proti houbovým chorobám rostlin? Mechanismus jeho účinku je opravdu celkem jednoduchý a vlastně budete překvapeni, proč jste na něj nepřišli dříve.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvasinky jsou totiž také houbami, ovšem pro rostliny jsou zcela neškodné. Ale po aplikaci postřiku z droždí tyto prospěšné kvasinky jednoduše soupeří s patogenními houbami o prostor a živiny. A pokud je aplikujete často ve správném množství, dokážou tento souboj velmi rychle vyhrát, a tím rozvoj škodlivých hub efektivně potlačí. A to zcela přirozeně a bez jakékoliv škodlivé chemie.

Biopřípravky z hub

Chcete další důkaz, že tento prostředek funguje? Pak byste měli vědět, že v zahradnictvích lze zakoupit biologické přípravky, které obsahují houby také. Může jít například o druh Pythium oligandrum. Ten se nejenom účastní zmíněné soutěže o živiny a prostor, ale na škodlivých houbách dokonce parazituje. Proto je účinek při použití této houby ještě silnější než u kvasnic. Použití kvasinek k ochraně rostlin je tedy vědecky ověřené a rozhodně nejde o nic neobvyklého.

Obávaných plísňových onemocnění se tedy můžete zbavit jednoduše tím, že svá rajčata a okurky ve vhodných intervalech nastříkáte droždím! Jde o rychlý, efektivní a opravdu velmi levný recept, který lze použít na jakékoliv zahradě. Podmínka je pouze pokaždé příprava čerstvé várky. Ta totiž působí nejlépe. Pokud vám nějaký postřik z droždí a vody zbude, pak ho vylijte třeba do kompostu. I tomu totiž prospěje.

Jak se o svá rajčata a okurky staráte vy?

Chcete podpořit růst svých rostlin i jinak? Naučte se, jak si jednoduše vyrobit stimulátor kořenů
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články