Při použití mléčného postřiku a hnojení budou okurky bez ustání plodit celé léto. Jde o nejlevnější ošetření, které lze aplikovat

                   

Nedovolte, aby vám letos úrodu okurek zhatily zákeřné nemoci a patogeny. Začněte se proto nim chránit včas. Pomůže vám s tím docela obyčejné mléko, které stimuluje růst okurek a chrání je i před nejrůznějšími nemocemi. Pokud ho však smícháte ještě s jednou ingrediencí, pak se jeho účinky znásobí.

Mléko a jód jako partneři

Mléko najdeme v každé lednici a jód bez nadsázky v každé lékárničce. Nemusíte se bát, že při ošetřování své zahrady používáte něco nepřirozeného, jód je obvykle přítomen v půdě a rostliny ho ke svému vývoji potřebují. Někdy je ho však nedostatek. Takže je nutné okurky, ale i další plodiny náročné na tento prvek vyživovat dodatečně.

Hniloba kořenů jako největší nepřítel

Když začnou okurky odumírat, bývá to obvykle takříkajíc odspodu. Abyste tedy zabránili vzniku obávané a mnohdy smrtící hniloby kořenů, pak musíte okurky ošetřit jedním speciálním domácím roztokem. A jak ho připravit?

  • Na 10 litrů vody přidejte 1 litr mléka a deset kapek jódu.
  • Dobře zamíchejte a použijte jako zálivku.
  • Každé sazenici okurek dopřejte asi jeden litr této směsi.

Přípravky z mléka na okurky

Zbylým roztokem také dobře potřete stonky, aby se možná rozvíjející se hniloba nedostala k plodům. Ještě obávanější však bývá padlí. Jde o časté onemocnění okurek, proti němuž je rovněž obrana jen obtížná. Chcete-li se tedy letos tohoto problému zbavit co nejefektivněji, musíte si připravit řešení předem. Pro začátek budete potřebovat posekanou trávu nebo seno. To dejte do kbelíku, zalijte vodou a nechte několik dní louhovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Poté sceďte. Na každých 5 litrů tekutiny přidejte dvě kapky jódu. Jakmile máte hotovo, zalévejte okurky roztokem jednou za sedm dní, a to pravidelně – nejméně po dobu jednoho měsíce. Pro boj s akutní fází probíhajících chorob si však musíte připravit navíc i účinný postřik. Do nádoby o objemu 10 litrů přidejte 1 litr mléka nebo syrovátky, 10 kapek jódu a 40 gramů močoviny. Stříkejte podle potřeby nejméně dvakrát za týden.

Rychlý postřik z mléka

Pokud na svých okurkových rostlinách pozorujte teprve první známky problému, pak si dost možná vystačíte s mnohem jednodušším receptem. A jak na něj? Na 1 litr vody budete potřebovat 2 šálky syrovátky nebo co nejkvalitnějšího mléka (lepší je čerstvé a nikoli pasterizované). Vše promíchejte, přelijte do rozprašovače a použijte jako postřik každý druh týden, dokud příznaky chorob nezmizí. Později ho stačí opakovat preventivně jednou za 7 dní.

Na co si dát pozor

Jakékoliv ošetření mlékem se hodí spíše do otevřeného prostoru (a totéž platí i pro jiné mléčné výrobky). V uzavřeném prostoru skleníku totiž dokáže velmi silně zapáchat – a to až takovým způsobem, že se dovnitř budete štítit vkročit. Při ošetření venkovních rostlin však dávejte pozor na počasí – pokud krátce po aplikaci postřiku zaprší, pak ho pro jistotu zopakujte.

Jakou zeleninu budete letos na zahradě pěstovat vy?

Vyrobit si můžete i domácí postřiky proti škůdcům
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články