Jak připravit jahody po sklizni na příští rok. Je potřeba šikovně prostříhat a obhospodařit záhon

                   

Lidé si velice často zasadí na zahrádce jahody. Domácí jahody jsou mnohem chutnější a sladší než ty kupované. Mnoho lidí je často na omylu, když si myslí, že tuto rostlinku stačí zasadit, hnojit, zalévat a vytrhávat kolem ní plevel. O tuto rostlinu je potřeba pečovat i po sklizni a připravit ji na další rok, aby byla úroda opět bohatá. Když začnou jahody plodit, lidé jsou šťastní a myslí si, že tím pro ně práce končí. Toto je častá mylná myšlenka.

Vytrhejte plevel v okolí jahod

Plody jahod budete sbírat s největší pravděpodobností v červnu. Pravidelným odstraňováním plevele rostlinám dodáte více energie, protože okolo sebe nebudou mít méně prostoru. Po ukončené sklizni je potřeba do tří týdnů vyplevelit záhony. Plevel vytrhejte ručně a zeminu v okolí jahod načechrejte ruční motyčkou, na které se nachází i kypřič.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Rostlinu je potřeba prostříhat

Zkracovat rostlinu není vhodné, když se jedná o stále plodící, mladé nebo přešlechtěné odrůdy. Ty ostatní můžete zkrátit na nejméně 5 cm. Do zimy rostlina obroste novými listy a nehrozí její umrznutí. Ostříhání starých listů zahradnickými nůžkami jahodník omlazuje a dodává více života. Ostříháním starých listů se můžete zbavit těch, které byly napadeny chorobami nebo již oschly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stříhání jahod se netýká lidí, kteří mají nové jahodníky. Pokud je máte už druhým nebo třetím rokem, je potřeba tento krok udělat. Při stříhání si dávejte pozor na srdíčko jahodníku, jež musí zůstat nepoškozeno. Pokud si při prostřihávání všimnete, že se jahody rozmnožily (což dělají hojně), novou rostlinku můžete zasadit do jiného záhonu nebo květináče / truhlíku.

Další potřebná péče před další sezónou

Některá léta jsou hodně suchá. I po sklizni jahod je potřeba je zalévat, protože je pro ně zálivka důležitá. Nedostatečným zaléváním rostlina uhyne a lidé se poté domnívají, že to způsobil mráz přes zimu. Přibližně každý třetí rok je vhodné záhon jahod obměnit za nový. Po třetím roce (třetí sklizni) zlikvidujte staré rostliny a zasaďte nové.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na kvalitní hnojení

Ani u této rostlinky, která plodí sladké ovoce nesmíte zapomínat na kvalitní hnojení, kterým jí dodáte mnoho živin. Hnojení se provádí hned jaře. Nejčastěji se používají dusíkatá hnojiva, hnůj, močovina nebo plevel. V období, kdy se začnou ukazovat listová srdíčka, přihnojte kravským hnojem. Hnojivo se nesmí objevit na listech, které by mohlo popálit. Lze je přihnojovat i kávovou sedlinou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přihnojení se provádí již při první okopávce jahod, kdy lze přihnojení provádět do větší hloubky. Dalším možným řešením je kvalitní kravské granulované hnojivo. U tohoto typu nehrozí popálení mladých listů. Ke každé rostlině ho můžete přidat do zeminy při okopávání. Je dobré, se zaměřit na kvalitní výživu jahod.

i

Při pravidelném hnojení kvalitními produkty se můžete těšit v létě na jahody, které budou hodně sladké a velké. Jahodníky na vaší péči nezapomenou a odmění vás bohatou úrodou. Jestliže posekáte trávu, můžete ji rozmístit okolo jahodníků. Ta zajistí potřebnou vlhkost a dodává živiny.

Příprava jahod před zimou

Až budete mít po sklizni a uděláte vše potřebné pro přípravu na další sezonu, nezapomínejte jahody připravit na zimu. Po sklizni můžete dávat okolo jahod posekanou trávu, seno nebo kompost. Při velkém suchu je nezapomeňte zalévat, i když už neplodí. Před příchodem velkých mrazů lze jahody přikrýt chvojím nebo bílou netkanou textilií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články