Jedno z nejúčinnějších hnojiv je často vyhazováno: Banánové slupky dodají rostlinám vše potřebné pro zdraví, růst i květ

Pro některé druhy odpadů je možné v domácnosti ještě najít využití. Podívejte se například na to, jak můžete využít zbytky z banánů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Málokdo to ví, ale právě banán patří mezi nejsilnější přírodní hnojiva bohatá na minerální látky. A slupky obsahují stejné živiny jako jeho dužina. Pokud víte, jak je správně připravit, pak vám všechny květiny porostou o sto šest a rády budou i kvést.

Výživné hnojivo z banánových slupek

A proč používat právě banánové slupky? Jsou totiž bohaté na minerální látky, a to především fosfor, draslík a hořčík. To jsou dvě látky velmi potřebné pro růst květin. Pokud si chcete tyto živiny uchovat, pak vsaďte na usušení slupky, ideálně venku na sluníčku. Poté ji nakrájejte na malé kousky a uskladněte ve vhodné nádobě mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Jakmile budete chtít připravit hnojivo, vezměte jednoduše jednu čajovou lžičku slupek a zalijte ji dvě stě mililitry vroucí vody. Po vychladnutí poté tímto hnojivem rostliny zalijte. Stačí, pokud jim tuto dávku živin dopřejete jednou za měsíc a uvidíte, jak budou spokojené a ochotně porostou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké vitamíny obsahuje banán

Zajímá vás kompletní výčet užitečných látek, které v banánu najdete? Vypadá takto:

  • železo,
  • vitamín B12,
  • vitamin B6,
  • vitamin C, D a E,
  • beta karoten,
  • draslík,
  • vápník,
  • měď,
  • zinek,
  • mangan.

Macerovaná banánová slupka

Pokud se vám nechce ztrácet čas sušením slupek, pak využijte druhý způsob. Stačí, pokud banánovou slupku vložíte do zavařovací sklenice nebo jiné nádoby, která bez potíží snese vysoké teploty, a zalijete ji litrem vody. Sklenici dobře uzavřete a nechte odstát přes noc. A nyní už máte vše hotovo. Ráno jen směs zřeďte novou vodou v poměru jedna ku jedné a dobře přeceďte.

Slupku můžete v cedníku ještě i vymačkat. Nakonec hotové hnojivo použijte k zalévání. Oba způsoby hnojení – tedy jak využití sušené, tak i čerstvé banánové slupky, se doporučuje aplikovat jednou měsíčně. Frekvenci však zvyšte během kvetení a v případě nemoci rostlin. Tehdy totiž potřebují živin jednoznačně více.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přímé hnojení banánovou slupkou

Ovšem hnojit pokojové rostliny banánovou slupkou lze i napřímo. A jak na to? Do konve s vodou jednoduše vhoďte celou slupku od banánu a nechte ji tam jeden den odpočívat. Poté výluhem ze slupky jednoduše květiny zalévejte. Vodu můžete používat ještě další dva dny, ale poté ji už v nádobě nenechávejte – zkazila by se. A jak poznáte, že je její životnost už za hranou?

Jednoduše. Začne totiž zapáchat a vytvoří se na ní bílý povlak. Čerstvými slupkami však lze snadno čistit i listy rostlin. Nejenom, že je jejich prostřednictvím můžete otřít od prachu, ale banánové slupky je také vyčistí, vyživí a dodají jim lesk. Podobně může květiny vyživit i aloe pravá (Aloe vera) nebo aloe stromovitá (Aloe arborescens). V listech těchto rostlin lze najít především vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, vitamíny B1, B2, B3, B6 a četné mikro a makroživiny.

Banánový čaj je léty prověřeným receptem. Báječně vyživí všechny sukulenty i jiné květiny

Jak využíváte odpad ve své domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články