Kompletní manuál pro využití dřevěného popela na zahradě: Na toto hnojivo nedají zkušení zahrádkáři dopustit. Čeho se dotkne, to aktivně roste

                   

Dřevěný popel rozhodně není bezcenný odpad. Ve skutečnosti jde o skvělé minerální hnojivo, bezpečné a šetrné k životnímu prostředí. Není bez zajímavosti, že obsahuje více než polovinu všech prvků periodické tabulky. Pro rostliny je však důležitý především fosfor, vápník, draslík a hořčík. Nelze však zapomínat na to, že jeho minerální složení do značné míry závisí na dřevu, které bylo pro jeho výrobu použito.

Proč používat dřevěný popel

Další výhodou tohoto přírodního vyživovacího prostředku je to, že neobsahuje chlór. To znamená, že popel lze zcela bez potíží použít pro ty plodiny, které jsou citlivé na chlór. Jde například o:

  • brambory,
  • okurky,
  • cukety,
  • mrkev,
  • zelí,
  • cibuli,
  • jahody,
  • maliny apod.

Aplikace suchého popela také zlepšuje strukturu půdy. Na těžkých půdách je proto vždy lepší provádět hnojení na podzim. Popel je nutné zapracovat do hloubky 10 cm. Při jarním hnojení použijte popel nejpozději 14 dní před dalším setím či sázením. Pokud je pouze rozptýlen na povrchu, vytvoří se na záhonku mnohdy nepropustná krusta. A to je něco, co rozhodně nechcete. Optimální dávka popela se pak pohybuje mezi 30 až 50 gramy na m2.

Jak používat dřevěný popel

Během vegetačního období je mnohem lepší používat tekuté hnojivo z popela. A jak ho připravit? Jednoduše rozmíchejte 1 šálek popela v 10 litrech vody a použijte jako zálivku dvakrát do měsíce. Popel je také vhodné přidat v rozumném množství na kompost, aby se organická hmota rozkládala rychleji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A pokud použijete popel, smíchaný ve stejném množství s tabákem a mýdlem, získáte skvělý přírodní ochranný prostředek, který vám pomůže v boji proti padlí a mšicím. A jestliže popel rozptýlíte mezi řádky jahod nebo zelí, ochráníte je také před slimáky. Popel má na zahradě zkrátka a dobře velmi mnoho využití. Byla by tedy škoda ho jen tak vyhodit do popelnice.

Rychlejší je hnojení přímou aplikací

Ovšem pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete zvolit hnojení popelem napřímo. Hodí se především jako prvek provzdušňující půdu při hnojení na podzim, které slouží jako příprava záhonů pro jarní pěstování plodin. A jaké množství popela v tomto případě použít? Jeho množství by nemělo překročit 50–70 gramů na jeden metr čtvereční. Větší dávky se hodí jen v případě, že se potýkáte s nějakými půdními škůdci.

Mezi ty, kteří popel přímo nesnáší, patří například drátovci. Ovšem abyste se jich zbavili, musíte množství popela navýšit dvojnásobně, a poté na jaře zeminu upravit ještě jednou, aby byla vhodná pro pěstování běžných plodin. Pokud ji promícháte s běžným kompostem, měla by být pro jarní výsev nebo výsadbu zcela vhodná. I tak však dodržte doporučené střídání plodin, ne vždy se povede škůdce zlikvidovat všechny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co nehnojit dřevěným popelem

Ovšem ne všechny rostliny tento přísun živin uvítají. Především ty kyselomilné si v popelu příliš nelibují. Jde například o borůvky, rododendron, magnolie, jehličnany, vřes, půvabné hortenzie, měsíček lékařský, begonie, azalku, okrasnou trnku, brusinku, klikvu či okrasný dub. Ovšem dívat bychom se měli o na opačnou stranu spektra. Existují totiž plodiny, které hnojení popelem přímo milují.

Využijí jak výše zmíněné hnojivo z popela, tak i přímé hnojení popelem jako takovým. Jde například o rajčata, brambory, zelí, jahody, vinnou révu, maliny, papriky, okurky nebo košťáloviny jako například brokolice či květák. Ovšem popel lze použít i na okrasné dřeviny – například zimostráz, jasmín, hloh, dřín, anebo oblíbený ptačí zob obecný, který se často využívá například jako živý plot.

Jak se vypořádáváte se škůdci na své zahradě vy?

Popel lze použít i při kompostování. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články