Sáčky se silikagelem nalezené v obuvi není radno vyhazovat. Mají opravdu mnoho výjimečných možností využití

                   

S těmito sáčky se nejspíš již setkal úplně každý. Přidávají se například do krabic s obuví, ale i kamkoliv jinam, kde je nutné zajistit dokonale suché prostředí. Umí totiž skvěle pohlcovat vlhkost. Byla by ovšem škoda je po přinesení domů ihned vyhodit. S těmito malými kuličkami totiž můžete dělat spoustu opravdu zajímavých věcí. Jen dejte pozor, aby se k nim nedostaly děti a omylem je nespolkly.

Jak vlastně silikagel funguje

Pokud jeden sáček s těmito malými kuličkami roztrhnete, nejspíš na první pohled nepochopíte, co je na nich tak zvláštního. Abyste to zjistili, musíte je umístit do vlhkého prostředí. Poté uvidíte, že jednoduše zvětšují svůj objem – a to až o 40 %. Přesně tolik procent vlhkosti tedy dokážou z ovzduší okolo sebe odstranit. A toho můžete využít při ochraně mnoha předmětů ve svém domově.

Nenechte doma vlhkost úřadovat

Když už tedy víte, k čemu tito pomocníci slouží, využijte jejich skvělých vlastností i doma. Máte vytištěné fotografie, památeční knihy nebo jiné předměty, které byste chtěli zachovat opravdu dlouhou dobu v perfektním stavu? Pak k nim do krabice vložte i sáčky se silikagelem. Nezáleží na tom, jak vlhký bude pokojík, do něhož tyto vzpomínky uložíte. Silikagel se o všechnu přebytečnou vlhkost postará, stačí ho jen občas vyměnit.

Silikagelem proti zápachu

Tyto pomocníky opravdu hojně využijete především při cestování. Několik sáčků s gelovými kuličkami se vyplatí uložit především do kufru. Dost možná to také znáte – oblečení poskládáte do kufru úhledně a s co největší péčí. Ovšem i když není po příjezdu na místo pomačkané, přesto nepříjemně zapáchá. Na vině je právě vlhkost. Takže pokud příště vložíte mezi oblečení několik sáčků se silikagelem, pak se tomuto problému vyhnete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak zachránit utopený telefon

Stát se to může opravdu úplně každému. Svůj mobilní telefon nechtěně upustíte do vody a následně se začnete poohlížet po novém. Není to však třeba, pokud ho okamžitě vypnete, rozeberete a dokonale vysušíte, bude velmi pravděpodobně brzy fungovat jako nový. Obvykle se doporučuje vložit jednotlivé komponenty do sáčku se suchou rýží, ale kuličky silikagelu fungují v tomto případě ještě o něco lépe.

Jak chránit elektroniku na cestách

Také si s sebou na výlety berete poměrně drahý fotoaparát nebo jiné vybavení a nechcete, aby se mu cokoli stalo? Obvykle si myslíme, že největší nebezpečí, jež jim hrozí, je pád na zem nebo zloději. Leckdy je však mnohem větším problémem zkondenzovaná vlhkost. Stačí jedna fotografie na večerní pláži – následně fotoaparát uložíte do pouzdra, kde se orosí, a na problémy je zaděláno. Jeden sáček se silikagelem si však se vším poradí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zabránit oxidaci kovu

Nezáleží na tom, jestli máte doma šperky z drahých kovů nebo obyčejnou bižuterii. Vlhkost, která nás každodenně obklopuje, se negativně projevuje na stavu všech těchto ozdob. Proto by se v každé šperkovnici měl nacházet alespoň jeden sáček se silikagelem. Jen sám o sobě však samozřejmě nestačí. Důležité je vybrat pro šperky také správné místo – například koupelna se k tomuto účelu absolutně nehodí.

Použití silikagelu v automobilu

Zejména v chladných měsících roku se potýkáme s nepříjemnou kondenzací vlhkosti na předním skle automobilu. Stačí jen nastoupit do auta, nastartovat – a pak už jen čistit a čistit, dokud konečně neuvidíme ven. I této otravné povinnosti vás však silikagel dokáže zbavit. Jednoduše rozložte několik sáčků na palubní desku co nejblíže ke sklu a těšte se na účinky. Pokud mlžení zcela nezmizí, alespoň se silně omezí.

Jak na výrobu domácího osvěžovače

Silikagel však nemusí proti pachům bojovat jen pasivně. Naopak. Vsadit můžete i na aktivní cestu. V takovém případě nasypte velkou hrst silikagelových kuliček do dekorativního pytlíčku třeba z organzy a provoňte je svým oblíbeným parfémem. Poté toto „vonítko“ jednoduše zavěste do prostoru a těšte se z jeho příjemného aroma. A pokud ho opatříte dekorativní stuhou, můžete ho využít i jako dárek.

Jak uskladnit semínka na zimu

Vlhkost se však negativně nepodepisuje jen na předmětech denní potřeby. Naopak. Může nám uškodit i tam, kde bychom to nejspíš očekávali nejméně – na uskladněných zásobách semínek z minulé úrody. I když se všeobecně doporučuje ukládat je v suchu a temnu, leckdy zjistíme, že i jindy vyhovující domácí spíž je pro tento účel zcela nevhodná. Vložte proto do každého papírového sáčku se semínky ještě sáček se silikagelem. Pro jistotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je silikagel nebezpečný a jedovatý?

V úvodu jsme varovali, že by se tyto drobné kuličky neměly dostat k dětem. A bývá to uvedeno i na každém papírovém sáčku, v němž je silikagel uložen. Ovšem není to kvůli tomu, že by tato látka byla jakkoliv jedovatá. Pokud tedy například dítě omylem několik kuliček pozře, určitě nemusíte panikařit. Nebezpečnější je v jeho případě nechtěné vdechnutí, a to především u nejmenších dětí. Důraz na opatrnost je tedy rozhodně na místě.

Silikagel a domácí mazlíčci

U zvířat obvykle tak velké riziko při vdechnutí nehrozí (výjimkou pomohou být jen malá štěňata nebo koťata). Ovšem i jim může silikagel prospět. Chcete, aby měla vaše kočičí podestýlka lepší schopnost absorpce, a tedy i déle vydržela? Pak do ní jednoduše zamíchejte kuličky silikagelu ze sáčku. A pokud je vložíte v ještě neporušeném obalu ke granulím nebo k jinému krmivu, udržíte ho déle v perfektním stavu.

A jaké tipy pro využití jindy podceňovaného odpadu v domácnosti máte vy?

Podívejte se na další využití silikagelu v praxi, tentokrát se školou přežití
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články