Všechna tajná a báječná použití skořice na pokojovky. Pomůže nejen nemocným exemplářům a řízkům

                   

Skořice se při pěstování pokojových rostlin uplatní v mnoha ohledech. Má mimo jiné skvělé dezinfekční vlastnosti, chrání vaše pokojovky před chorobami a škůdci a stimuluje jejich růst. Pokud se ji naučíte správně používat, stane se nepostradatelným pomocníkem při pěstování jakékoliv domácí zeleně. A nezáleží na tom, jestli použije pravou cejlonskou skořici (Cinnamomum verum) nebo tu čínskou (Cinnamomum cassia).

Skořice vyléčí všechna zranění

Dezinfekční vlastnosti skořice působí jako přírodní fungicid a jedním dechem také urychlují hojení ran a brání rozvoji různých druhů hniloby. Zasažené místo můžete skořicí jen posypat, anebo vsadit přímo na speciální postup, určený pro léčbu rostlin zasažených houbovou infekcí. A jak postupovat? Napadené rostliny pro začátek izolujte od ostatních, aby se infekce nešířila. Poté narušte povrch vzniklé hnilobné skvrny na stonku nebo na listu.

Udělejte to dobře vydezinfikovaným ostrým předmětem (může jít např. o špičku nože či nůžek). Nakonec ošetřené místo posypte skořicí, ovšem vsadit můžete i na drcené aktivní uhlí. Skořice i uhlí jsou totiž látky s vysokým antiseptickým účinkem. Potíže by měly do několika dní ustoupit. Pokud se tak nestane, pak ošetření ještě jednou zopakujte, ovšem v případě rychlého šíření bude muset přece jen vsadit na fungicid z obchodu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Skořice pomůže i řízkům

A jak ji použít? Řízky, které chcete nově zasadit, stačí posypat mletou skořicí. Tento postup výrazně urychlí růst a vývoj sazenic a jedním dechem rovněž zabrání nebezpečné infekci a hnilobě, která mladé rostlinky dokáže až příliš rychle zničit. Účinky skořice dokáže skvěle podpořit i droždí. A jak ho použít?

  • Vezměte si k ruce 100 gramů kvasnic (v kostce),
  • 250 gramů cukru krystal nebo moučka
  • a 10 litrů vody.

Droždí obsahuje aminokyseliny, vitamín B a sacharidy, které rostliny pro svůj správný vývoj potřebují. A jak vše připravit? Droždí rozdrobte, přidejte k němu cukr a zalijte trochou vody. Nechte přibližně 2 hodiny odpočívat. Poté přilijte teplou vodu a roztok nechte asi týden odstát kvůli řádné fermentaci. Poté nařeďte v poměru 1:10 a použijte jako zálivku pro sazenice (vody je při ředění samozřejmě více).

Skořice jako účinné hnojivo

Chcete své rostliny maximálně vyživit? Pak si připravte jednoduché hnojivo z čajových lístků a skořice. Jeho výroba není těžká. Nejdříve si vezměte jednu polévkovou lžíci čajových lístků a vše zalijte půl litrem vody. Nechte přes noc dobře vylouhovat. Ráno přisypte ještě jednu lžičku skořice, nechte louhovat další hodinu a přeceďte. Hnojivo podejte rostlinám formou zálivky.

Jakým způsobem používáte skořici ve své domácnosti vy?

Nemáte doma dostatek skořice? Nevadí, naučte se, jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články