Používejte v zahradě peroxid vodíku k ochraně rostlin před chorobami a škůdci

                   

Peroxid vodíku jistě každý zná jako antiseptikum. Víte však, že lze použít i na zahradě k ochraně rostlin a plodin?

Desinfikuje semena

Pokud si chcete připravit semínka na příští sezónu, snadno vám k tomu pomůže peroxid vodíku. Tento postup se hodí především pro semena rajčat a paprik. Budete k tomu potřebovat:

  • látkové sáčky
  • 10% peroxid vodíku
  • čistou vodu

Postup je naprosto jednoduchý. Semínka z rajčat nebo paprik vložte do látkového sáčku a ponořte jej do peroxidu. Takto ho nechte cca 15-20 minut. Poté semena vyndejte z pytlíku a opláchněte v čisté vodě. Nakonec je rozprostřete na podložku – utěrku nebo ubrousek a nechte proschnout na vzduchu. Takto zabijete veškeré škodlivé mikroorganismy, bakterie a houby.

Růstová stimulace

Pokud ošetříte sazeničky rajčat a paprik peroxidem vodíku, zajistíte si tak zdravé a silné rostlinky. Pro stimulaci semen budete potřebovat:

  • nádobu
  • 0,5 l vody
  • 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku

Nalijte vodu do připravené nádoby, poté přidejte lžíci peroxidu a rozmíchejte. Do tohoto roztoku vložte látkové pytlíky se semínky a nechejte je ponořené 8-10 hodin. Nakonec semínka vyjměte a nechte uschnout. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Hnojivo

Peroxid můžeme použít jako hnojivo nejen pro sazenice, ale i pro dospělé rostliny.

Plíseň

Jako výbornou ochranu proti plísni můžeme použít roztok vody, peroxidu a jódu. Do plného kbelíku vody přidejte 8 lžic peroxidu a 10 kapek jódu. Tento roztok stříkejte na rostliny rajčat, zabráníte tak plísni.

Ochrana kořenů

Hniloba kořenů je častým problémem sazenic. Příčinou bývá nadměrné zalévání, chladno nebo průvan. Na kořenech se pak může objevit hniloba. Zabránit tomu pomůže opět peroxid. V 1 litru vody rozpusťte 1 polévkou lžíci peroxidu vodíku a tímto zalijte všechny sazenice.

Pokud objevíte počínající hnilobu na kořenech, vyjměte rostlinku z hlíny a vložte ji do tohoto roztoku. Zemina se odplaví a odkryjí se kořeny. Takto ošetřené sazenice po týdnu zasaďte do nové, hnilobou nekontaminované, půdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články