Prádlo bude zářivě bílé, dopomohou mu k tomu tabletky Aspirinu

Kyselina acetylsalicylová v Aspirinu slouží především k úlevě od bolesti, snižování horečky a jako lék proti zánětu. Ale vybělí i prádlo.

aspirin v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržet zářivě bílý vzhled prádla může být náročné. Časem může oblečení zašednout, zabarvit se a ztratit svůj původní vzhled. Jako účinné řešení pro obnovení bělosti tkanin se však ukázal jeden docela obyčejný lék – Aspirin. S jeho použitím radí například web ProŽeny. Co všechno dovede a na co si při jeho použití dát pozor?

Použití Aspirinu pro bělejší prádlo

Rozpusťte 5 až 10 šumivých tablet Aspirinu v 5 litrech horké vody. Poté namočte bílé prádlo do tohoto roztoku alespoň na 8 hodin nebo přes noc. Nakonec vložte prádlo do pračky, do bubnu přidejte 3 tablety Aspirinu a spusťte běžný prací cyklus. Perfektní vzhled svého prádla však můžete podpořit i aplikací několika dalších tipů.

  • Kdykoli je to možné, sušte prádlo na vzduchu.
  • Při sušení jasně barevných oděvů se vyhněte přímému slunečnímu záření.

Odstranění skvrn je snadné

Aspirin je také účinným odstraňovačem skvrn – skvěle působí zejména proti skvrnám od krve. Je však třeba ho použít specifickým způsobem. Jednoduše rozpusťte dvě tablety Aspirinu v teplé vodě, abyste vytvořili pastu, a naneste ji na skvrnu. Nechte ji působit 3 hodiny a poté ji setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pak už jen své oblečení vyperte jako obvykle.

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Prádlu pomůže i kuchyňský pepř

Přidání několika zrnek pepře v textilním sáčku přímo do bubnu pračky může podle informací z webu iReceptář vaše prádlo rozjasnit, a to zejména při jeho použití nižších teplotách. Pepř totiž skvěle pomáhá odstraňovat zbytky pracího prostředku z tkanin. Mezi další oblíbené triky Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití citronu nebo aplikace obyčejného octa.

Aspirin je lék, který obsahuje kys. acetylsalicylovou a slouží především k úlevě od bolesti, snižování horečky a jako pomocník proti zánětu.  iZdroj fotografie: Freepik
Aspirin je lék, který obsahuje kyselinu acetylsalicylovou a slouží především k úlevě od bolesti, snižování horečky a jako pomocník proti zánětu. Ale pomůže i při praní prádla

Vaječné skořápky nevyhazujte

Jde o tradiční trik, který používaly už naše babičky a dědečkové. Rozdrťte vaječné skořápky (důkladně očištěné a vysušené) a vložte je do bavlněného sáčku s bílým prádlem nebo záclonami. Vaječné skořápky pomáhají odstranit nečistoty a rozjasnit tkaniny – a to přírodním a ekologickým způsobem, který nic nestojí. A pokud nebude bílá stále podle vašich představ, přidejte do praní lžíci citronové šťávy – to je zase můj osvědčený trik.

7 triků s citrony, které využijí v domácnosti úplně všichni

Jaké jsou vaše osvědčené techniky a triky při praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články