Domácí výroba levného, čistícího prostředku na efektivní a hluboké odstranění prachu

                   

Jednou za čas je potřeba uklidit byt a s tím je spojená i péče o nábytek. Na něm uplývají prachové částice, které nejčastěji lidé odstraňují speciálními čistícími prostředky z drogérií. Pokud si však vyrobíte své vlastní směsi na úklid, můžete značně ušetřit! Poradíme vám, jak na to.

Jaké ingredience potřebujete na výrobu domácího protiprachového prostředku?

Než se pustíte do výroby čistícího roztoku, připravte si:

  • větší skleněnou nebo plastovou nádobu s víkem
  • 7 lžic olivového nebo slunečnicového oleje
  • 1 celý citron

Jak postupovat při samotné výrobě?

Citron si nejprve pokrájejte i s kůrou na malé kousky. Pak jej vložte do nádoby dle volby, přelijte sedmi lžícemi olivového nebo slunečnicového oleje, zavíčkujte a nechte stát směs na chladném místě po dobu pěti až sedmi dnů. Následně roztok přeceďte přes sítko a smíchejte ho se sklenicí vroucí vody. V této fázi je domácí prostředek na odstranění prachu již hotový a můžete ho použít. Uchovávejte jej v lednici.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Použití domácího protiprachového prostředku

Aplikace protiprachového prostředku je snadná. Do roztoku namočte čistý hadřík, poté jej vyždímejte a nechte tekutinu zaschnout. Nakonec tkaninou nábytek přetřete, hadřík bude lépe zachytávat prachové částice a byt také díky citronovému aroma provoníte. Je to velmi ekonomické a efektivní. Vyzkoušejte to.

Vyzkoušejte také odstraňovač prachu s esenciálním olejem

Dokonale prach odstraní i domácí prostředek z následujících ingrediencí: 10 až 15 kapek esenciálního oleje dle volby (může být pomerančové, citronové, nebo limetové aroma), 2 až 3 lžíce citronové šťávy, 4 až 5 kapek extra panenského olivového oleje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Všechny suroviny dobře promíchejte a vlijte ideálně do rozprašovače. Posléze aplikujte přímo na zaprášený nábytek a setřete suchým hadříkem. Nemusíte se však při přípravě omezit jen na citrusové vůně. Možností je i levandule, máta, nebo eukalyptus, který interiér osvěží a vydezinfikuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články